Stefan Jovanovski

75 години спортски автомобили: Porsche слави успешна приказна

Во 1948 година, Фери Порше го реализираше својот сон за спортски автомобил: со својот тим го произведе Porsche 356 ‘бр. 1′ Роудстер. Тоа го означи раѓањето на легендарниот бренд и ги постави темелите за успешна приказна, за легендата на Porsche.

Најмоќниот 718 Roadster досега: Претставен новиот Porsche 718 Spyder RS

Триесет години по претставувањето на концептниот автомобил Boxster, Porsche ја лансира досега најмоќната верзија на популарниот Roadster со мотор во средина: новиот Porsche 718 Spyder RS. За прв пат, атмосферскиот мотор со високи вртежи од 911 GT3 се користи во спортски автомобил со отворен покрив со мотор во средина.

Светска премиера за шампионот во ефикасност: Volkswagen ID.7 со опсег до 700 km

Porsche фундаментално ја промени третата генерација на Cayenne со сеопфатни промени во погонската група, шасијата, дизајнот и опремата. Ова дополнително ги прошири не само перформансите на патот и надвор од патот, туку и луксузниот секојдневен комфор.

Audi e-tron GT quattro

Четири прстени на врвот на светот: Audi e-tron GT ја доби наградата World Car 2022

Audi e-tron GT quattro е голем победник на овогодинешното доделување на World Car наградите за автомобили, кои по 18-ти пат беа доделени во Њујорк. Номиниран во категориите Светски Електричен Автомобил на годината, Светски Автомобил со Високи Перформанси и Светски Дизајн на Автомобили на годината, e-tron GT quattro ја однесе титулата Светски Автомобил со Високи Перформанси …

Четири прстени на врвот на светот: Audi e-tron GT ја доби наградата World Car 2022 Прочитајте повеќе »

Новата SEAT Arona го освежува сегментот со поцврст изглед и револуционерен ентериер

Од претставувањето во 2017 година, SEAT Arona беше успешен модел, произведувајќи близу 400.000 возила и е поставен како клучен столб во понудата на брендот. Сега, новата SEAT Arona е подготвена да го продолжи успехот на овој модел во време кога пазарот на SUV возила уште повеќе се шири. Посилниот, поцврстиот, сигурниот и побезбедниот став и …

Новата SEAT Arona го освежува сегментот со поцврст изглед и револуционерен ентериер Прочитајте повеќе »

„Златен Волан“ за Porsche, Audi, Škoda и Cupra! Ова се најдобрите автомобили за 2021 година

Објавени се добитниците на најпосакуваната европска автомобилска награда! Читателите и новинарите од AUTO BILD и BILD am SONNTAG ги избраа најдобрите автомобили за оваа година. Вкупно дванаесет награди „Златен Волан“ беа доделени во повеќе категории во кои моделите од групацијата на Volkswagen ги освоија главните награди: Мал и Компактен автомобил, Мал и Компактен Електричен автомобил, …

„Златен Волан“ за Porsche, Audi, Škoda и Cupra! Ова се најдобрите автомобили за 2021 година Прочитајте повеќе »

Обликуван според перформансите – Новиот спортски херој од Porsche: Cayenne Turbo GT

Во салонот на Porsche во Скопје пристигна последниот додаток во понудата на модели на Cayenne. Спортски херој, создаден за максимални перформанси и управување, новиот Cayenne Turbo GT комбинира извонредна динамика на возење со висок степен на секојдневна употребливост. Неговиот четирилитарски битурбо V8 од 471 kW (640 КС) обезбедува основа за извонредни возни карактеристики. Со 67 …

Обликуван според перформансите – Новиот спортски херој од Porsche: Cayenne Turbo GT Прочитајте повеќе »