Новиот Taycan GTS.

Енергија на иднината.

GTS е кратенка за Gran Turismo Sport. Од Porsche 904 Carrera GTS од 1963 година, овие три букви имаат посебно значење за љубителите на Porsche. Сега, постои дериват со оваа легендарна комбинација на букви во секоја серија на модели на Porsche. Новиот електричен спортски автомобил кој ја носи оваа кратенка е Taycan GTS. Со досег до 504 km, врз основа на бројките според WLTP, новиот спортски модел е првиот Taycan кој ја проби границата од 500 km.

„Бројот на нови модели на Taycan постојано расте од нејзината светска премиера во 2019 година. Три варијанти на каросеријата со најмногу пет опции за мотори нудат нешто за секого“, вели Кевин Гиек, потпретседател на Model Line Taycan. „Особено сум задоволен што сега имаме и Taycan со легендарниот назив GTS. Позициониран е над Taycan 4S и под дериватите на Taycan Turbo, така што претставува вистинска слатка точка во гамата“.

Taycan GTS: спортска средина во понудата на Taycan

Taycan GTS е спортскиот сеопфатен модел во гамата на модели. Има импресивни 440 kW (598 КС) моќност кога се користи Launch Control. Спринтот од нула до 100 km/h може да се постигне во двете варијанти на каросеријата за 3,7 секунди. Максималната брзина на дуото е 250 km/h.

Како претставник на најновата генерација на Taycan, GTS има особено ефикасна стратегија за возење. Останатите деривати на Taycan исто така го добија ова ажурирање во новата моделска година. Во практична смисла, ова го продолжува опсегот на работа.

Прилагодливата воздушна суспензија, вклучувајќи го и Porsche Active Suspension Management (PASM), е специјално прилагодена на GTS, во корист на страничната динамика. Поставувањето на опционалното управување на задната оска е исто така уште поспортско. Побогатиот звук на изменетиот Porsche Electric Sport Sound го нагласува карактерот на новиот модел GTS.

Надворешноста и внатрешноста се карактеристични. Има многу црни или темни детали на надворешноста, како што се предницата, основите на надворешните ретровизори и облогите на страничните прозорци – како што е традиционално кај GTS. Бројните карактеристики на Black Race-Tex во внатрешноста го нагласуваат елегантниот, динамичен амбиент, како и стандардниот внатрешен пакет од брусен алуминиум со црн анодизиран финиш.

Панорамски покрив со контрола на светлина: транспарентен или мат со допир на прст

Панорамски покрив со контрола на светлина е достапен како нов опционален додаток за Taycan GTS. Електрично преклопена фолија со течни кристали може да го промени покривот од проѕирен во мат. Ова ги штити патниците од отсјај, без затемнување на внатрешноста.

Покривот е поделен на девет сегменти кои можат да се менуваат поединечно – тип на покрив за прв пат достапен кај автомобилскиот сектор. Покрај поставките Clear и Matt, може да се изберат и Semi и Bold. Тоа се предефинирани обрасци со тесни или широки сегменти.

Taycan GTS е достапен за нарачка веднаш во вашиот Porsche Center Skopje.

Пакетот во соработка со Porsche Leasing, овозможува плаќање на вашето возило на:

– 4 годишни рати
– 0% каматна стапка.

Кампањата 4 рати со 0% камата е достапна за целата понуда на возила од брендот Porsche.

Повелете во нашите продажни салони или контактирајте не на податоците подолу, за да дознаете повеќе за моделите на Porsche и за оваа неповторлива понуда:

Email: office@porsche.com.mk

Телефон: 02 26 03 736

За прашања поврзани со условите за Porsche Лизинг пакетот, контактирајте не на:

Телефон: 02 26 30 222

Web: www.porscheleasing.com.mk

Ве очекуваме,

Вашиот Porsche тим

* Промоцијата важи за ограничен број на возила, за одобрени договори за лизинг до 31 декември 2022 година.
Понудата за финансирање важи исклучиво со склучен договор за лизинг со Porsche Leasing.
За најрелевантни информации ве молиме контактирајте го овластениот Porsche Centar Скопје.