ŠKODA OCTAVIA RS и OCTAVIA SCOUT

Спортската и практичната верзија на бестселерот

›Најсовремена генерација на новите EVO мотори кои нудат и пријатно возачко искуство и ефикасност

Шеста генерација на DSG автоматскиот менувач кој обезбедува варијанти на погон на сите тркала со совршена тракција во сите временски услови

›Високи нивоа на активна и пасивна безбедност, уште поголема удобност, многу простор и типична функционалност на ŠKODA – новото семејство OCTAVIA го има сето тоа

ŠKODA ја комплетира понудата на својата четврта генерација на OCTAVIA со лансирањето на OCTAVIA RS и COMBI верзијата на моќната OCTAVIA SCOUT. Новата OCTAVIA може да се пофали со уште поголеми нивоа на безбедност, нови системи за асистенција, поголема удобност и врвни можности за конективност. Никогаш досега, ŠKODA не вклучува толку варијанти на погонски систем како во моделите од најновата генерација на OCTAVIA.

Кристијан Струбе, член на одборот на ŠKODA за технички развој, изјави:

„ŠKODA OCTAVIA RS и OCTAVIA SCOUT ја комплетираат најновата генерација на нашиот бестселер. Задоволен сум што го продолжуваме напредокот и развојот на моделите на RS и SCOUT во однос на спортски и активен начин на живот. Нашата понуда за OCTAVIA е поразновидна, понапредна и поиновативна од било кога. Оваа икона е достапна како хечбек или COMBI, со погон на предните или сите тркала, напојуван од најсовремените мотори што работат на бензин, дизел или електрифициран Mild Hybrid. Ова е многу привлечна понуда за нашите клиенти која од самото лансирање се докажува со бројот на испорачани возила.“

Моделите RS и SCOUT веќе неколку генерации се на врвот на понудата на OCTAVIA. ŠKODA OCTAVIA RS сега е проследен со варијанти опремени или со најмоќниот дизел или бензинец од целата палета на модели. 2.0 TDI од новата генерација на EVO кој сега произведува 147 kW (200 КС) и доаѓа со погон на предните или на сите тркала. Новата варијанта на EVO на 2.0 TSI има моќност од 180 kW (245 КС) и погон на предните тркала.

OCTAVIA RS и OCTAVIA SCOUT исто така ги добиваат сите погодности од новата генерација, како што се уште поголема внатрешност, поголема удобност, највисоки нивоа на активна и пасивна безбедност и врвно ниво на конективност. Освен OCTAVIA SCOUT, сите варијанти се достапни како хечбек или COMBI. OCTAVIA e-TEC е првиот и единствен модел на ŠKODA кој има блага хибридна технологија и користи 48V литиум-јонска батерија. Моторите достапни за овој модел нудат 81 kW (110 КС) и 110 kW (150 КС), соодветно.

Со коефициент на воздушен отпор (cd) од 0,25, OCTAVIA RS е исклучително аеродинамичен, што резултира со помали емисии на CO2 и потрошувачка на гориво. Многу од неговите делови на телото се аеродинамички оптимизирани, вклучително и воздушните завеси во предниот браник, аерофлапите, дифузорот на задниот дел и RS заден спојлер. Неговите лесни алуминиумски тркала придонесуваат дополнително за аеродинамичните својства на оваа верзија со високи перформанси.