2019 April 09

ŠKODA SCALA ја освои најпосакуваната награда „Red Dot“

Дури и пред нејзиното лансирање, ŠKODA SCALA веќе ја доби својата прва награда. Жири составено од околу 40 меѓународни експерти го награди новиот компактен модел со престижната награда „Red Dot 2019“ во категоријата дизајн на производи. Ова е 13-ти пат чешкиот бренд да е почестен со оваа посакувана награда. SCALA е првиот сериски модел кој го прикажува новиот дизајнерски јазик на ŠKODA, наменет да го дефинира изгледот на идните модели од брендот.

Со своите нови скулпторски форми, динамични линии и прецизно дизајнирани детали, SCALA е првиот сериски модел на ŠKODA, кој го прикажува новиот емотивен јазик на надворешниот и внатрешниот дизајн на брендот. Неговите совршени пропорции, јасно дефинирани површини, динамични линии и напредна аеродинамиката го прават овој нов компактен модел модерен и спортски. Уникатните карактеристики кои се впечатливи, како предницата со решетката, динамичната покривна линија и спортскиот дифузер кој го нагласува широкиот заден дел, што претставува заштитен знак на новиот дизајн на ŠKODA. Покрај тоа, SCALA е првиот сериски модел на европскиот пазар кој ја носи ознаката ŠKODA со индивидуални букви на вратата од багажникот, заменувајќи го традиционалното лого. Опционалниот продолжен заден прозорец го истакнува тој знак на самата стаклена површина.

Наградата „Red Dot“ е меѓу најпрестижните признанија за дизајн во светот. Составено од експерти од целиот свет, жирито ги соединува независните дизајнери, академици и индустриски новинари. Оваа година, тие судеа околу 5.500 апликации врз основа на критериуми како што се степенот на иновативност, квалитетот на дизајнот, функционалноста, долговечноста и влијанието врз животната средина. 2019 година ја одбележува 64-тата година од кога наградата „Red Dot“ е претставена како глобален белег на извонреден дизајн на производи.

Новата SCALA е 13-тиот модел ŠKODA кој ја доби наградата „Red Dot“. Во 2006 година, ŠKODA OCTAVIA COMBI беше првиот модел кој беше почестен со оваа посакувана награда.

Еве еден преглед на сите наградени ŠKODA модели:

 2019 ŠKODA SCALA
 2018 ŠKODA KAROQ
 2017 ŠKODA KODIAQ и ŠKODA OCTAVIA III COMBI
 2016 ŠKODA SUPERB III
 2015 ŠKODA FABIA III
 2014 ŠKODA RAPID SPACEBACK
 2013 ŠKODA RAPID
 2010 ŠKODA SUPERB II и ŠKODA YETI
 2008 ŠKODA FABIA II
 2007 ŠKODA ROOMSTER
 2006 ŠKODA OCTAVIA II COMBI

SEAT ќе лансира шест електрични и plug-in хибридни модели

SEAT ја претстави својата електрична стратегија која започнува од денес, и ќе вклучува шест електрични и plug-in-хибридни модели. Електричната верзија на Mii и новиот el-Born ќе бидат првите два целосно електрични модели на брендот, додека новата генерација на Leon и Tarraco ќе имаат „plug-in“ хибридна верзија. Покрај тоа, CUPRA Leon и CUPRA Formentor, исто така, ќе имаат „plug-in“ хибридна варијанта. Претседателот на SEAT – Лука де Мео, на конференција за медиуми најави дека CUPRA Formentor, новиот CUV, кој беше откриен на саемот во Женева, ќе биде изграден во фабриката Марторел.

За прв пат во историјата на компанијата, SEAT ќе развие нова платформа за возила во соработка со брендот Volkswagen, како помала верзија на Modular Electric Drive Toolkit (MEB), со големина од околу четири метри наменета за сите брендови на групацијата. Целта на новата платформа е да се развијат прифатливи електрични возила. Повеќе од 300 високо квалификувани инженери ќе учествуваат во овој проект во Шпанија.

За време на презентацијата на резултатите што се одржаа во корпоративното седиште на SEAT во Марторел, извршниот директор на компанијата Лука де Мео изјави – „SEAT сега има појасна улога во Volkswagen Group, и благодарение на добиените резултати, ја разработивме новата платформа за електрични возила“. „За прв пат, Техничкиот центар на SEAT ќе развие платформа која може да се користи од повеќе брендови низ целиот свет“, додаде Де Мео.

Генералниот директор на Volkswagen AD, д-р Херберт Дис присуствуваше на презентацијата и ја истакна улогата на SEAT во рамките на Volkswagen групацијата: „SEAT игра нова улога во групата Volkswagen преземајќи уште поголема одговорност. Овогодинешните достигнувања го потенцираат потенцијалот на SEAT за искористување на можностите за развој и отворање на нови пазари“. Д-р Дис додаде дека „проектот за мали електрични платформи е голем чекор кон уште подостапна електрична мобилност. SEAT ќе го реализира првото електрично возило кое е специјално дизајнирано за урбани патувања.“
Електричната офанзива оди подалеку од новите модели и исто така ја опфаќа и стратегијата за микромобилност која, како што најави генералниот директор на SEAT за време на Мобилниот светски конгрес, компанијата ќе ја предводи Volkswagen Group. Неодамна претставеното возило со концепт SEAT Minimó има важна улога во оваа стратегија, а електричниот SEAT eXS kickscooter се два примери на решенија за урбани микромобили кои ги нуди компанијата.

2018 е најдобрата година во историјата на SEAT

Во 2018 година SEAT ги доби најдобрите резултати во својата историја. Добивката по оданочување достигна 294 милиони евра, што е за 4,6% повеќе од претходната година (281). Покрај тоа, оперативната добивка се зголеми за 93,2% и изнесуваше 223 милиони евра (2017: 116), а прометот изнесуваше 9,991 милијарди евра, што е за 4,6% повисоко од резултатот од 2017 година (9,552). Сите износи поставија нови историски записи. Во изминатите пет години, прометот на SEAT порасна за 33%.

Покрај тоа, испораките се зголемија на највисоко ниво во скоро седум децении на постоење на SEAT, а бројката од 517.600 продадени возила (10.5% повеќе од 2017 година), го направи SEAT најбрзо растечкиот бренд во Европа минатата година. Водена од Ateca и Arona, продажбата на модели со поголема придобивка придонесе за подобрување на резултатите од профитот на SEAT. Во својата прва година како независен бренд, CUPRA беше инструмент за зголемување на крајна линија на компанијата откако продажбата се зголеми за 40%, достигнувајќи 14.400 единици.
Според Лука де Мео, „2018 беше најдобрата година во историјата на SEAT. За првпат имаме добри производи во релевантните и најпрофитабилните сегменти, што доведе до тоа да станеме еден од најбрзо растечките брендови во Европа во изминатите три години. SUV офанзивата што ја започнавме во 2016 година ги надмина нашите најоптимистички очекувања и еден од трите продадени автомобили минатата година влезе во оваа категорија. SEAT сега може да ја гледа иднината директно во очите.“

SEAT, подготвен за иднината

Автомобилската индустрија се соочува со трансформација која е составена од многу предизвици и нови можности. Борбата против климатските промени и целите за намалување на емисиите се главните прашања што ќе влијаат на автомобилската индустрија во наредните години, како и поврзаноста и новите услуги за мобилност.
Во овој контекст, SEAT ќе создаде центар за развој на софтвер за да добие конкурентска предност. Метрополис: Лабораторија во Барселона ќе стане интегрирана во новиот центар со цел да продолжи да развива иновативни решенија за подобра мобилност. Други независни компании SEAT, како што е XMOBA, исто така, ќе работат надвор од овој нов центар, кој ќе се наоѓа во Барселона и ќе има персонал од 200 професионалци, за целосно да ги искористи сите синергии.

Електричната офанзива која ќе вклучува шест електрични и plug-in хибридни SEAT и CUPRA модели до почетокот на 2021 година. Покрај тоа, развојот на новата електрична платформа за урбаните возила, во соработка со брендот Volkswagen, ќе послужи како основа за создавање на електрични возила кои се достапни за сите. Тие ќе ја видат светлината во период од три до четири години и ќе помогнат во достигнувањето на електричната мобилност.

Audi избран за „Најдобар бренд во сите класи“ од Auto Build

• Четирите прстени освоија најголеми резултати во истражувањето на читателите од списанието Auto Bild
• Брендот е рангиран прв по квалитет во седум од 14 категории
• Дополнителни победи во ранг-листа за дизајн, цена / перформанси и сигурност
• Audi е победник во истражувањето на читателите „Најдобар бренд марки во сите класи“ на Auto Bild.

Четирите прстени освоија седум индивидуални победи во оценката за квалитет – и лесно ја освоија севкупната победа. Audi, исто така, се најде на прво место во категоријата дизајн и цена / перформанси, како и во сегментот за „Сигурни автомобили“. Ниту еден бренд не помина подобро од Audi во основните критериуми на анкетата, во која учествуваа над 70.000 читатели.
Auto Bild читателите откриле дека Audi ја прави најдобрата работа во поглед на квалитет, дизајн и цена / перформанси. Читателите ги изгласаа четирите прстени за вкупен победник со одобрување од 55,2 проценти – пред Porsche и Skoda.

Ниту еден друг производител не ужива поголема доверба од Audi кога станува збор за квалитет. „Ние сакаме доследно да ги израдуваме клиентите со врвен квалитет во премиум сегментот“, вели Мајкл Неумајер, раководител на Audi Quality Assurance. „Читателите на Auto Bild потврдиле дека повторно успеавме во тоа.“
Во истражувањето „Најдобар бренд во сите класи“, читателите на магазинот Auto Bild ги оценија 38-те марки на автомобили во 14 категории на возила. Квалитетот, дизајнот и соодносот на цена / перформанси се сметаат за основни критериуми.

Audi се најде на врвот за квалитет во седум категории: компактни, средни, целосна големина и кабриолет до 50.000 евра, како и сите категории на SUV – мали, средни и големи. Брендот создаде дополнителни индивидуални победи за дизајнот во категоријата со целосна големина и во категоријата цена / перформанси за кабриолет над 50.000 евра. Покрај тоа, категоријата „Сигурни автомобили“ отиде во четирите прстени низ сите класи. Така, брендот постигна вкупно 10 први места – достигнување што ја продолжи силната завршница на Audi во „Најдобрите брендови“ од 2018 година.

Новиот Passat – најпродаван седан на сите времиња

→ Најуспешен модел од средната класа: фабриката на Volkswagen го произведе 30-милионитиот Passat

→ COO Brandstätter: „Од неговото лансирање пред 46 години, 30 милиони возачи имаат доверба во ова возило на Volkswagen

→ 30.000.000-тиот модел е Passat GTE во најновата генерација, со подобрен хибриден погонски приклучок.

На 3 април, Passat го премина рекордниот број од 30 милиони примероци во фабриката во Емден, со што бестселерот постави нов рекорд во својот сегмент: нема друг модел од средната класа и нема други возила на глобално ниво кои биле продадени почесто од Passat. 30.000.000-тиот автомобил – Passat GTE со plug-in хибриден погон и надворешен метален екстериер во Pyrite Silver Metalic – веќе е еден од првите модели во новата еволутивна фаза со детално техничко ажурирање (европските продажби ќе започнат во мај). На 30-тиот милионски Passat ќе се користи како демо и тест возило за меѓународните медиуми во текот на следните месеци.

Ralf Brandstätter, главен оперативен директор (COO) на Volkswagen: „Passat е еден од најважните и најуспешните автомобили на Volkswagen – од неговото лансирање пред 46 години, 30 милиони корисници имаат доверба во ова возило на Volkswagen. Како резултат на тоа, Passat стана еден од светските ѕвезди; автомобил кој денес е толку идеален во Пекинг, како што е и во Берлин, Сиднеј, Јоханесбург или на улиците на Сан Франциско. Во Volkswagen сме горди на овој успешен модел, кој и денес е репер во својата класа.“

Д-р Андреас Тостман, член на управниот одбор одговорен за производство за брендот Volkswagen: „Во моментов го произведуваме Passat на три континенти во 10 погони за повеќе од 100 пазари. Тоа го прави Passat вистински глобален бестселер.“

Volkswagen го нуди Passat во различни независни верзии, во зависност од континентот. Осмата генерација на европскиот модел ќе биде лансирана на почетокот од оваа година како седан и варијанта со нова техничка поставеност. Благодарение на системот „Travel Assis“ – нов IQ.DRIVE систем, за користење на името на Volkswagen за интелигентни системи за возење – Passat е првото возило на Volkswagen кое може да биде делумно управувано со помош на возење по желба и при секоја брзина (0 до 210 км / ч). Новиот модел, исто така, вклучува функции како што се интерактивни IQ.LIGHT – LED матрични фарови и MIB3 инфозабавен модул со апликации со постојан пристап до интернет.

Подобрениот Passat GTE, исто така, ќе биде од особена важност во рамките на моделот, како што е и 30-милионитото возило, хибридните модели што доаѓаат ќе понудат значително повеќе електричен опсег во иднина. Ова во моментов е до 55 км измерено со користење на новиот WLTP циклус, што одговара на околу 70 km според NEDC. Новиот Passat GTE (системски излез од 160 kW / 218 КС) веќе ги достигнува границите утврдени во стандардот за емисии на Euro 6d, кој ќе се применува на новите возила од 2021 година.

Volkswagen започна со производство на првите модели на Passat во својата фабрика во Волфсбург на 14 мај 1973 година, под мотото „Почеток на новата VW ера“. Моделот е најавен за комплетно ново семејство на возила што содржат мотори со водено ладење, погон на предните тркала и ултрамодерна шасија со целосен челик. Позициониран како возило од средна класа, Passat беше наследник на VW 1600 (тип 3 со мотор во задниот дел мотори со воздушно ладење и погон на задните тркала). Во текот на 46 години, никој во Волфсбург не можеше да претпостави дека Passat ќе продаде 30 милиони и како таков би ја надминал и легендарната Буба (Beetle) (21,5 милиони). Заедно со Golf (35 милиони) и Beetle, Passat е еден од трите најпродавани возила на Volkswagen на сите времиња.

Porsche го претстави Cayenne Coupé

Porsche го проширува семејството на Cayenne. Уште edno спортско возило е додадено во третата генерација на овој мошне успешен SUV – Cayenne Coupé.
„Coupé ги вклучува сите технички карактеристики на новата генерација на Cayenne, но има уште подинамичен дизајн и нови технички детали кои го прават поагресивен, поагилен и емотивен“, вели Оливер Блуме, претседател на Извршниот одбор на Porsche AG. Моделите на новиот Cayenne модел вклучуваат поостри линии со целосно уникатен заден дел, адаптивен заден спојлер, задна клупа со две индивидуални седишта и два различни кровни концепти – панорамски фиксиран стаклен покрив кој е стандарден и опционален карбонски покрив.


Коси линии кои создаваат незаменлива елеганција

Пропорциите кои се подинамични се комбинираат со уникатни дизајнерски елементи кои го креираат новиот Cayenne Coupé кој зрачи со незаменлива елеганција. „Значително поагресивна покривна линија која паѓа назад во задниот дел, го прави Cayenne Coupé уште подинамичен и го поставува како најспортски модел во сегментот“, вели Мајкл Мауер, потпретседател Style Porsche. Тој ефект е поддржан од спојлерот на покривот, што ја нагласува карактеристичната купе силуета. Предното ветробранско стакло и A-столбот се поплитки отколку во Cayenne, благодарение на работ на покривот што е намален за околу 20 милиметри. Редизајнираните задни врати и браници ги прошируваат рамењата на ова возило за 18 милиметри, придонесувајќи за неговиот мускулест и агресивен изглед. Задните регистарски таблички се интегрирани во браникот, со што возилото изгледа пониско до земјата.

Со својот адаптивен кровен спојлер, сегашниот Cayenne Turbo беше првиот SUV кој го прикажува овој вид на активна аеродинамика. Новиот Cayenne Coupé го носи ова на ново ниво. На секој модел Cayenne Coupé, спојлерот на покривот е комбиниран со нов адаптивен заден спојлер како дел од Porsche Active Aerodynamics (PAA). Спојлерот – хармонично интегриран во силуетата на овој модел – се подигнува за 135 mm при брзини од 90 км/ч, зголемувајќи го притисокот на контактот на задната оска, додека PAA истовремено ја зголемува ефикасноста.

Голем панорамски стаклен покрив или карбонски покрив

Новиот Cayenne Coupé доаѓа со панорамски фиксен стаклен покрив 2,16 м2 како стандардно. Застаклената површина од 0,92 м2 им дава на сите патници извонредно чувство за простор, додека интегрираната ролетна заштитува од изложување на сонце и студ. По желба, опционално е достапен затворен карбонски покрив. Централниот слој му дава на покривот карактеристичен изглед на спортски автомобил, сличен на Porsche 911 GT3 RS. Карбонскиот покрив е достапен во еден од трите спортски пакети. Овие пакети, исто така, вклучуваат спортски дизајнерски карактеристики и нови, со намалена тежина 22-инчни GT дизајн тркала, уникатни седишта и карбонски и Alcantara акценти во внатрешноста. Cayenne Turbo Coupé пакетот исто така вклучува спортски издувен систем.

Удобност на патот со четири спортски седишта

Новиот Cayenne Coupé нуди доволно простор за четири лица како стандардно. Напред, новите 8-насочни спортски седишта со вградени потпирачи за глава нудат исклучителна удобност и оптимална странична поддршка. Во задниот дел, Coupé доаѓа опремен со задна клупа која има две поединечни седишта. Алтернативно, удобните задни седишта – позната карактеристика на Cayenne – може да се нарачаат без дополнителни трошоци. Задните патници седат за 30 милиметри подолу отколку во Cayenne, што значи дека има голем простор за глава и покрај спортската силуета на возилото. Капацитетот на багажниот простор е 625 литри – идеален за секојдневна употреба – и се крева на 1.540 литри кога седиштата се склопени (Cayenne Turbo Coupé: 600 до 1.510 литри).

Лансирање на пазарот со мотори со турбо мотор со 340 КС и 550 КС

Модерните линии и елементите за дизајнот на новиот Cayenne Coupé навистина го издвоија од Cayenne. Во исто време, новото Coupé ги добива сите технички карактеристики на третата генерација на Cayenne, во која се имплементирани моќни системи за возење, иновативни шасии, дигитализиран екран и оперативен концепт со сеопфатна поврзаност.
Два мотори со високи перформанси се достапни на пазарот. Cayenne Coupé со шест цилиндричен турбо мотор до три литри кој пренесува 250 КС и максимален вртежен момент од 450 Nm. Спортскиот пакет Chrono, опремен во возилата со сериско производство, го достигнува стандардниот спринт од 0-100 км/ч за 6,0 секунди, оваа бројка паѓа на 5,9 секунди со опционалните спортски пакети. Највисоката брзина на возилото е 243 км/ч. Најмоќниот Cayenne Turbo Coupé оди на стартната линија со четирилитарски V8 мотор со двојно турбо полнење, 404 kW (550 КС) и максимален вртежен момент од 770 Nm. Cayenne Turbo Coupé забрзува до 100 км/ч за 3,9 секунди и има максимална брзина од 286 км/ч.

Претставен новиот Transporter 6.1

• Транспортер 6.1 претставен на „Bauma 2019“ како панел ван и пикап со двојна кабина

• Со новата палета на иновативни системи за помош на возачот, Transporter 6.1 е побезбеден и полесен за возење од кога било досега

• Нови решенија, како што е специјална функција за товарење на долг товар

• Многу подобрена стандардна спецификација со аудио систем, вклучувајќи и Bluetooth-hands-free подготовка

По светската премиера на Multivan 6.1 во февруари, Volkswagen Комерцијални возила го претставија новиот Transporter 6.1 во Минхен. Дебито на овој бестселер на комерцијалните возила, кој во инженерски поглед е во голема мера редизајнирана, не може да биде подобар: „Bauma 2019“. Се смета за најголемиот светски саем за градежни машини и апарати од секаков вид.

Новиот Transporter 6.1 дебитира во Минхен со исклучителни варијанти на возилото: панел комби, стандардно комби и како комби со единечна или двојна кабина. Со ваква разновидност, Volkswagen Комерцијални возила нуди совршено возило за секоја намена и со тоа решение за секој поединечен транспортен предизвик во овој сектор.

Додадена безбедност од новите системи за помош на возачот

Volkswagen Комерцијални возила смело го избраа суфиксот 6.1 за ова далекусежно ажурирање на шестата генерација на Transporter. Тоа е затоа што техничките промени кои се имплементирани го унапредуваат моделот многу повеќе од обичен редизајн. Пример за ова се гледа во преминот од хидрауличен во електромеханички механизам за серво управување – замената на системот е толку сложена што вообичаено се случува во рамките на производна линија само кога се развива целосно нова генерација. Како резултат на електромеханичкото управување, во линијата на производот се воведува нов спектар на системи за помош при возењето, а со тоа и значително зголемување на безбедноста и леснотијата на користење. Новите системи за помош вклучуваат технологии како што се Lane Assist (активно го задржува возилото во својата лента), Помош за паркирање (овозможува паркирање со автоматско управување), странична заштита (предупредува за опасност и близина до пречки или пешаци), сигнализација за заден сообраќај и Trailer Assist (систем за автоматско маневрирање и управување на приколка). Опсегот на нови системи се надополнува со динамична функција за прикажување на патна сигнализација (достапна во комбинација со систем за навигација). Друга стандардна карактеристика на панел ван и комби е новиот систем за помош на страничен ветер. Тоа го стабилизира Transporter 6.1 доколку се изложи на силен страничен ветер, на пример на мост. Исто така опремен како стандард: систем за сопирање при судир и помош при тргнување на угорнина.

Совршените детали ја поедноставуваат секојдневната работа

Освен тоа, секојдневната работа со Transporter 6.1 е значително подобрена со целосно нови функции во редизајнираната кабина. Тие вклучуваат 230 волтен електричен приклучок од страна на возачкото седиште и оддел кој може да се заклучи под двојната клупа на совозачката страна. Покрај тоа, е измислен нов начин за вметнување на долгите предмети во товарниот простор; сега тие можат да се туркаат под двојната клупа на совозачката страна (функција за полнење на седиштето). Ова ја зголемува максималната должина на товарниот простор од 2.450 mm до 2.800 mm и со продолжено меѓуоскино растојание од 2.900 mm до 3.300 mm. Транспортер 6.1 исто така е опремен со посебен систем за заклучување на товарниот простор како стандард (панел ван и комби со преграда). Ова овозможува товарниот простор да се заклучи одвоено од кабината. Опција 1: Само товарниот простор е заклучен (режим „Поштар“) Опција 2: Само кабината е заклучена (режим „Работилница“).

Додадена вредност од зголемена стандардна спецификација

Стандардната спецификација на Transporter 6.1 е значително зголемена. Додадени како нови функции на сите верзии се електричните прозорци, централната брава, електричните прилагодливи странични ретровизори, новите H7 фарови, светлa, енергетски ефикасни внатрешни светла со користење на енергетски ефикасна LED технологија и радио системот на Composition Audio со функција за Bluetooth hands-free.

Кокпит за поврзаниот свет на денешницата и иднината

Volkswagen Комерцијални возила систематски го прилагодиле работниот простор во Transporter 6.1 кон барањата на дигиталниот свет. Сега достапна како опција е третата генерација на модуларен инфозабавен матрикс (MIB3). Неговите нови системи овозможуваат користење на сосема нови апликации и онлајн услуги. Најважната карактеристика на архитектурата на електричниот систем на новото возило е вградената SIM картичка (eSIM). Овој eSIM отвора нов спектар на веб-базирани функции и услуги.

Ефикасни дизел мотори со моќност од 90 до 199 КС

Транспортер 6.1 е лансиран со ефикасни 2.0-литарски турбо дизел мотори. Моторот 2.0 TDI испорачува 66 kW / 90 КС, 81 kW / 110 КС, 110 kW / 150 КС и 146 kW / 199 КС, соодветно. Сите тие го исполнуваат стандардот за емисии Euro-6d-TEMP. Моделите од 110 kW и 146 kW опционално ќе бидат достапни со погон на сите тркала (4MOTION). Врз основа на партнерство со ABT, Transporter 6.1 исто така ќе биде понуден како возило со нула емисија (82 kW / 112 КС) со носивост од речиси 1.2 тони. Капацитетите на батериите до 77,6 kWh овозможуваат возење од повеќе од 400 км (NEDC) – со што електричните верзии се идеални за комерцијална употреба во урбаниот свет.

Новиот Porsche Taycan веќе има 20 000 купувачи

Првиот, чисто електричен, спортски автомобил од Porsche, Taycan стекна големо внимание насекаде низ светот. Возилото нема да биде претставено на јавноста до септември и неговиот финален дизајн сеуште е непознат. Но сепак, повеќе од 20.000 луѓе ширум светот имаат сериозен интерес да купат еден од нив, како што потврдија од компанијата на Меѓународниот саем на автомобили во Женева.
Porsche Taycan ќе има деби во септември, а лансирањето на пазарот треба да се одржи пред крајот на годината. Возилото ќе може да забрзува од 0 до 100 км/ч во значително помалку од 3,5 секунди. Ќе има опсег од повеќе од 500 километри што се мери во согласност со NEDC. Покрај тоа, ќе биде можно да се додаде досег од 100 километри за полнење од само 4 минути.
„Огромниот интерес за Тајкан ни покажува дека нашите клиенти и фанови се исто толку возбудени околу првиот Porsche електричен модел, како и ние – и затоа ги зголемивме производствените капацитети“, потврдува Девлел фон Платен, член на Извршниот одбор за Продажба и маркетинг во Porsche AG. „Taycan ќе биде највозвишено и технички најнапредно возило во својот сегмент – вистински Porsche“.