2019 March 06

Eксклузивно претставување на новиот ŠKODA KAMIQ

-Новиот ŠKODA KAMIQ претставува уште еден голем чекор во успешната гама на SUV возила на чешкиот производител.
KAMIQ е централна точка во кампањата на ŠKODA која е целосно во тек. „Ќе воведеме повеќе од 30 нови модели до крајот на 2022 година. Нашата цел е да ја зголемиме продажбата од околу 1,25 милиони автомобили денес, и до два милиони возила годишно до средината или крајот на следната деценија“, вели Бернхарт Мајер.

СОЗДАДЕН ЗА УЖИВАЊЕ ВО ЖИВОТ
ŠKODA KAMIQ е наменет првенствено за помладите корисници кои се склони на модерен животот и авантурата. Овој модел веднаш може да се препознае по неговите моќни двосегментни фарови, со дневните светла што се движат по горниот дел на предницата. KAMIQ е исто така првиот модел на ŠKODA со динамични индикатори за насока, напред и назад – индивидуалните LED диоди светнуваат последователно однатре кон надвор за да создадат импресивен ефект.

„KAMIQ е многу посебен за мене. Ова е првиот проект што го направив во ŠKODA“, признава Оливер Стефани, Раководител на ŠKODA одделот за дизајн. „Ја следи традицијата на ŠKODA со многу смели, препознатливи елементи кои се исклучително стилски. Автомобилот, исто така, има моќен став и зрачи со издржливост кога е на патот. Друг впечатлив елемент е динамичната покривна линија. Мислам дека постигнавме се што им ветивме на нашите фанови со концептот ŠKODA VISION X од минатата година“, додаде Стефани.

Широката предна решетка со двојни ребра, масивната предница и препознатливиот профил на хаубата го прават изгледот извонреден. Задниот дифузер ја истакнува висинатa на возење, 36 mm повисока од споредливата ŠKODA SCALA. Тркалата доаѓаат со 16 до 18 инчни фелни. За авантуристите, долната заштита е опционална, додека спортските возачи ќе уживаат во поцврстата спортска суспензија, намалена за 10 милиметри, која нуди две нивоа на регулирање на цврстината на амортизацијата.

АГИЛЕН, НО ПРОСТОРЕН
„Несомнено е дека ова е вистинска ŠKODA, но во исто време, сосема е различна. Нашата цел беше да создадеме поинаков вид на SUV од она што досега го видовме“, објасни Кристијан Струбе, член на управниот одбор на Škoda, одговорен за техничкиот развој. KAMIQ ги зема предностите карактеристични за SUV возилата, како што се зголемената висина на возењето и удобната положба за возење, и ги комбинира со агилноста на компактниот автомобил.

Покрај несомнено компактните димензии (4.241 mm должина, 1.793 mm ширина, и 1.531 mm висина), сепак може да се пофали со најдолга внатрешност во класата. Задните патници имаат многу простор, додека багажниот простор располага со 400 до 1.395 литри. Преклопувачкото седиште во средината на задниот дел дава дополнителен простор за да може да се транспортираат предмети до 2,5 метри во должина. Згора на тоа, има повеќе од дваесет „Simply Clever“ решенија внатре – вклучувајќи го чадорот во вратата на возачот, или, уникатно за во овој сегмент, лизгачки штитници на вратите. Автомобилот, исто така, може да биде опремен со кука за влечење и електрично управувана задната врата која се затвора со притискање на копче.

АВТОМОБИЛ ПРЕПОЛН СО КАРАКТЕРИСТИКИ
Употребата на новата платформа за возила овозможува KAMIQ да се вклопи со бројни технологии кои претходно ги беа имплементирани само во премиум возилата, вклучувајќи го и греењето на предните и задните седишта, воланот и шофершајбната. Внатрешниот ентериер може да доминира со опционалниот „Virtual Cockpit“ со пет режими на прикажување од 9 инчи и 10,2 инчен централен команден дисплеј.
Опремата во Kamiq вклучува помошен систем за напуштање на лента и кочница за сопирање со предвидлива заштита на пешаците. Приспособлива контрола на патувањето, странична помош, помош при паркирање за автоматско влегување или излегување од паралелни и нормални паркинг места, како и гласовна контрола и гестовни команди за инфозабавниот систем.

„KAMIQ доаѓа со сосема нова генерација на инфозабавни системи. Секогаш е онлајн и благодарение на своите апликации, може да ги понуди најнапредните услуги за поврзување на ŠKODA. Ова го прави совршен за нашите помлади клиенти во урбаниот SUV сектор, кои постојано се онлајн присутни“, истакна Стурбе.

SEAT el-Born: приклучен кон електричната мобилност

-Светска премиера на новиот концепт на SEAT – el-Born
-el-Born е првото електрично возило на SEAT базирано на платформата MEB
-Овој концепт го нагласува фокусот на SEAT за продолжување на обезбедувањето на одржлива мобилност во постојано менување на светот
-Целиот електричен автомобил ги вклучува најсовремените автономни функционалности и технологии за поврзување за подобрување на возачкото искуство
-Батеријата на возилото може да се полни за само 47 минути, дополнувајќи го својот опсег до 420 км

SEAT el-Born ќе се појави првпат пред светските медиуми на Меѓународниот саем на автомобили во Женева 2019 година. SEAT el-Born е концепт автомобил кој одговара на различните прашања што ги поставува електричната револуција, и станува предводник во процесот.
Светот се менува, а со тоа и мобилноста. Исто како што моторот со внатрешно согорување го смени начинот на кој патувавме во почетокот на 20 век, електрификацијата нè движи кон следната генерација на развојот на автомобилите.

Градовите стануваат се повеќе густо населени, но корисниците сакаат да продолжат да ја користат личната мобилност, така што концептот на SEAT el-Born ги спојува главните аспекти на возачките промени во автомобилската индустрија: електрификација, автономно возење, споделена мобилност и поврзување.

SEAT el-Born е првото 100% електрично возило базирано на платформата Volkswagen Group MEB. Овој концепт е именуван по една од најпознатите иконски соседства во Барселона. Инспирација за дизајнерите и инженерите на SEAT кои создадоа спортски автомобил со најсовремена електрична технологија.

Возилото е дизајнирано и развиено во Барселона, а ќе биде произведено во фабриката Цвикау во Германија; SEAT ќе биде втор бренд кој воведува целосно електрично возило базирано на платформата MEB во Volkswagen групацијата. Автомобилот се очекува да се појави на пазарите до 2020 година.
„Мобилноста се развива, а со тоа и автомобилите што ги возиме. SEAT помеѓу лидерите на оваа промена, а концептот el-Born ги отелотворува технологиите и дизајнерската филозофија што ќе ни помогнат да ги решиме предизвиците со кои се соочуваме“, рече Лука де Мео, претседател на SEAT.

Со голема моќност на батериите, SEAT el-Born поминува до 420 км со едно полнење и забрзува до 100 км/ч за само 7,5 секунди, возилото е толку динамично и практично како што го очекувате од SEAT. Дополнето со способноста да ја надополнувате батеријата за само 47 минути и почнува да ги менува перцепциите за електрификација.
SEAT el-Born не е само ветување за употреблива електрификација, туку и интеграција на други технологии. Возилото вклучува автономна функционалност за поддршка на возачот, како и голем број системи за помош.

Дизајниран за возење
SEAT el-Born е дизајниран за возење. Неговите динамички пропорции се овозможени со својот електричен мотор, притискајќи ги тркалата на четирите агли на возилото и дозволувајќи им поголем животен и енергичен став во споредба со традиционално придвижуваните автомобили.
Тој ја отелотворува иднината на дизајнот на возилото на модерен и интегриран начин, најмногу нагласен на предниот дел на возилото. Аеродинамиката е клучна за максимизирање на опсегот на возилото, за таа цел логото на SEAT на предната страна е рамно, каде што нема потреба да се зема воздух за ладење на моторот, така што нема потреба од решетка. Отвори за ладење се поставени пониски по предниот дел на возилото, обезбедувајќи воздух на батеријата и така насочување на протокот на воздух над предниот дел на возилото.

Како што окото се движи над SEAT el-Born, позицијата на A-столбот забележително се поместува напред, создавајќи повеќе простор во кабината. Ова е олеснето од електричниот мотор кој бара помалку простор.
„El-Born е врвен превод на нашиот емотивен дизајн на SEAT во новиот свет на електрични возила. Нашиот тим за дизајн сериозно го сфати предизвикот да го направиме нашето прво целосно електрично возило привлечно. Верувам дека возењето електрични автомобили мора да биде возбудливо, мора да биде забавно. Мораме да ги натераме клиентите да се заљуби во идејата за електричен автомобил “, рече Алехандро Месонеро-Романос, директор за дизајн на SEAT.

На задниот дел на возилото, двојниот дифузор придонесува за аеродинамичните перформанси на SEAT el-Born исто така, осигурувајќи дека протокот на воздух останува мазен и турбуленцијата е минимизирана. Исто така, ги нагласува динамичните перформанси на возилото.

Внатре, простор е максимизиран благодарение на електричниот мотор, давајќи можност да понуди сосема ново искуство.
Извајаната кабина дава чувство на леснотија и флексибилност, но исто така и технолошки напредок, со интеграција на дигиталниот кокпит, 10 инчен инфозабавен систем и поврзување на екранот во центарот на контролната табла.

Откако ќе се погледне внатрешноста, моменталниот фокус е на возачот, со сите линии на контролната табла кои упатуваат кон оној кој седи зад управувачот.
Просторот повеќе не е премија во внатрешноста на кабината, при што сите патници уживаат повеќе простор за релаксација во нивните удобни седишта, благодарение на зголемените внатрешни пропорции, но просторот се користи и за максимизирање на практичноста и функционалноста. Исто така има и поголем простор за складирање; способноста да се складира торба меѓу двете предни седишта е едноставен и ефективен пример за овој максимизиран капацитет.

Комплетно напојување
SEAT el-Born е вистински т.н. „game changer“ на пазарот со перформанси што се совпаѓаат со желбата на потрошувачите и со потребата од возење во реалниот свет, за разлика од било кое возило досега.
Со моќност до 150kW (204PS), возилото може да достигне 100 км/ч за само 7,5 секунди – доволно за да ги задоволи барањата на секое сценарио за возење. Но, тоа е само половина од приказната.
Електричните возила не се оценуваат само за нивните перформанси, туку и за нивната способност да патуваат што понатаму со едно полнење на нивните батерии и да го минимизираат времето потребно за полнење откако ќе се потроши складираната енергија. Метрик кој el-Born го задржува.

Со реален опсег до 420 километри, базиран на WLTP циклусот од 62kWh енергија, возилото е подготвено да патува каде и да му треба на клиентот. И со компатибилност на DC полнење до 100kW, батеријата може да се полни од 0% до 80% за само 47 минути.

Возилото, исто така, интегрира напреден систем за управување со топлината за да го максимизира опсегот на возилото во најекстремните услови на животната средина. Топлинската пумпа на возилото може да ја намали потрошувачката на електрична енергија, заштедувајќи до 60 км автономија – корисна во земји каде што температурите може да се намалат и патниците треба да користат клима-контролни системи.

Технологија која испорачува
Со оглед на тоа што нашите патишта стануваат сé повеќе пренатрупани, автомобилите треба да преземат дел од притисокот од патниците. SEAT el-Born го прави токму ова, интегрирање на најновите случувања во автономната функционалност и поврзување за да се ослободи дел од притисокот на модерниот живот.

SEAT el-Born користи автономни системи на второ ниво, давајќи делумна автоматизација на возилото за да може да ги контролира настаните во управувањето, забрзувањето и забавувањето. Додајте го ова меѓу останатите системи за помош при паркирање и SEAT el-Born е концепт автомобил кој ја инкапсулира иднината на возење.

Наредната генерација на Porsche Macan ќе биде потполно електрична

Porsche носи електрична мобилност на својата локација во Саксонија: Надзорниот одбор на Porsche AG одлучи да ја произведе следната генерација на Macan како целосно електрична серија. Ова ќе биде првиот електричен компактен SUV од Порше, а треба да се појави на производните ленти на почетокот од следната деценија.

Развојот претставува проширување на опсегот на Porsche во областа на електромобилноста: Tycan – првиот чисто електричен спортски автомобил од Porsche – ќе биде пуштен на пазарот кон крајот на 2019 година, следен кратко потоа со неговиот дериват, Taycan Cross Turismo .

„Електромобилноста и Porsche совршено се сплотени; не само затоа што имаат пристап со висока ефикасност, туку особено поради нивниот спортски карактер“, коментира Оливер Блуме, претседател на Управниот одбор на Porsche AG. „До 2022 година ќе инвестираме повеќе од шест милијарди евра во електрична мобилност, а до 2025 година 50% од сите нови возила на Porsche би можеле да имаат електричен погон.

Сепак, во текот на следните десет години ќе се фокусираме на мешавина на погони, која се состои од уште подобри бензински мотори, хибридни модели plug-in и чисто електрични спортски автомобили. Нашата цел е да преземеме пионерска улога во технологијата, и поради оваа причина ќе продолжиме постојано да ја усогласуваме компанијата со мобилноста на иднината.“

Одлуката за производство на следната генерација на Macan на местото на компанијата во Лајпциг беше донесена уште во почетокот на јули минатата година. Изработката на оваа инвестиција во електромобилност на локацијата во Лајпциг создава можност во иднина да произведе целосно електрични возила на постоечката производна линија. Следната генерација на Macan го започнва процесот на електрификацијата. Како и Taycan, овој компактен SUV има 800 волтна технологија и се заснова на архитектурата на Porsche PPE (Premium Platform Electric), развиена во соработка со Audi AG – истакнувајќи ја иднината на одржливоста на локацијата и уште повеќе ја зголемува својата флексибилност и ефикасност. Porsche Leipzig GmbH започна со сериско производство на SUV во Cayenne во 2002 година, со 259 вработени. Оттогаш, локацијата е постојано развиена за да стане една од најнапредните и одржливи производствени капацитети во автомобилската индустрија. Моделот Macan означи револуција во 2011 година, и е вистинска приказна за успех: кога беше лансирана, фабриката во Лајпциг беше проширена во „целосна фабрика“, во која беше вклучена и сопствената продавница за бои и лакови. Кога фабриката започна со работа во февруари 2014 година, беа планирани 40.000 единици годишно на компактниот SUV; денес произведува повеќе од 90.000 единици годишно за глобалните пазари.

Она што во моментот е конечна фаза на експанзија беше ставена во функција пред две години, со што се овозможи серијата Panamera сега да биде целосно произведена во Лајпциг, и доведување на бројот на вработени до бројка од повеќе од 4.000. Од церемонијата во февруари 2000 година, Porsche инвестираше повеќе од 1,3 милијарди евра во развој во Лајпциг.

Нов Volkswagen T-Roc R

Совршена комбинација на перформанси и дизајн
Volkswagen ќе го претстави T-Roc во најмоќната R изведба на Меѓународниот саем на автомобили во Женева. Развиено од Volkswagen R, ова моќно возило располага со неколку импресивни податоци за ефикасноста: четирицилиндричен TSI мотор со капацитет од 2 литри и излезна моќност од 221 kW/300 КС, како и вртежен момент од 400 Nm. Стандардната комбинација на DSG менувач со 7 брзини и погон на сите тркала, обезбедува одлично забрзување без губење на тракција. Volkswagen T-Roc R може да забрза од 0 до 100 км/ч за 4,9 секунди, додека максималната брзина е електронски ограничена на 250 км/ч.

Спортската опрема (со спуштена суспензија) обезбедува идеално одржување на патот. Прогресивното управување е стандардно и има улога во агилноста на возењето; 17-инчниот систем за сопирање овозможува многу ефикасно запирање на возилото. Профилите на возење вклучуваат специјален тркачки режим, кој гарантира особено спортско искуство во возењето. Овие мерки се надополнети со функцијата за контрола на лансирањето (Launch Control), која обезбедува оптимална влечна сила за време на забрзувањето, а во исто време нуди и максимален вртежен момент со соодветна програма за управување со стабилноста. Функцијата за електронска контрола на стабилноста на ESC може рачно да се исклучи за да се обезбеди особено динамично возење на самата граница.

Спортските карактеристики на T-Roc R се потцртани со непогрешлив дизајн на надворешноста и во внатрешноста. Редизајнираната решетка на ладилникот има полиран сребрен појас од анодизиран алуминиум на долната страна кој ја нагласува целата ширина на возилото. Специфичниот дизајн на браникот е со иста боја како и автомобилот. Светлосните единици во вертикално поставените дневни светла се интегрирани во предниот дел. Задните браници вклучуваат визуелни излези за воздух во горниот дел и “R” дифузор во контрастна боја. Двосистемскиот издувен систем на левата и десната страна е специфичен за модел од R одделението на Volkswagen.

Ентериерот е спортски дизајниран под насоките на R одделот. Логото „R“ исто така се прикажува на грбот на седиштата. Кожниот мултифункционален спортски управувач и декоративно шиење во Crystal Grey, исто така, ја покажува својата спортска страна со логото „R“.

Новиот кросовер, модел кој врши спој на перформансите и дизајн, се базира наT-Roc, чии 200.000 единици веќе се продадени. Новиот T-Roc R го проширува широкиот опсег на компактен кросовер со решителен спортски модел за индивидуалисти кои придаваат исто толку значење на стилскиот изглед, како и на извонредните возни перформанси.

Светска премиера на дигитализираниот Multivan 6.1

Иконата на комерцијалните возила: Bulli.
-Transporter, Caravelle, Multivan and California. Сите се вбројуваат во категоријата најдобро продавани. Со шестте генерации – од Т1 до Т6 – Volkswagen Комерцијалните возила има произведено речиси дванаесет милиони единици низ целиот свет. Сега производната линија добива големо освежување – T6.1. Последното издание на иконата.
-Дигитализиран и поврзан. Со низата нови помошни системи, дигитални инструменти и последната генерација на Volkswagen инфозабавни системи со континуиран онлајн пристап. Овој модел е надополнет и со дизајнот на предниот дел и контролната табла, најновите TDI мотори (90-199 PS) кои ја и преносуваат погонската сила.
-Новост во Bulli е целосно електричниот возен систем.

Во Хановер, Volkswagen Комерцијалните возила го претставија Bulli 6.1 на публиката од претставници на меѓународни медиуми во Autostadt Wolfsburg – само на неколку метри од местото каде што биле произведени првите прототипи од моделот пред 70 години. Од тогаш, Volkswagen Комерцијалните возила континуирано го изменуваа, развиваа и подобруваа нацртот на европските транспортери, големите комбиња и каравани. Овој редизајн не е исклучок. Д-р Томас Седран, претседател на Управниот одбор на Volkswagen Комерцијални возила изјави: „Новиот T6.1 е автомобил за денес и сега. Имаме докажано возило на кое ги надградивме помошните и инфозабавните системи, како и поврзувањето со најсовремената технологија. Хидрауличното серво управување на Т6 се отстапува за електромеханичкиот систем во Т6.1. Ова менува сè, бидејќи овозможува пристап до нови помошни системи.“ Седран додава: „Во T6.1 сакавме да поставиме нови стандарди за безбедност, погодност и удобност на возилото. Особено важна за нас беше стабилноста. И тука направивме значаен напредок.“

Новите помошни системи го вклучуваат стандардниот Cross Wind Assist. Овој систем автоматски го стабилизира Bulli 6.1 секогаш кога има силен ветер. Нови опции во опремата ги вклучуваат: Lane Assist – системот за одржување на коловозна лента; сега паркирањето е поедноставено со Park Assist системот; Rear View Assist (Помош за заден преглед) избегнува несреќи при возење во рикверц; и Trailer Assist го прави управувањето/маневрирањето со приколка полесно. Опсегот на нови системи е дополнет со динамичен дисплеј за сообраќајни знаци.

Контролната табла на T6.1 е редизајниранa. Алберт Кирцингер, Раководител на секторот за дизајн изјавува: „Ние систематски ги прилагодувавме барањата на работното место на возачот до дигиталниот свет во возилото.“ Ова ги исполнува условите за интегрирање на дигиталниот кокпит (целосно дигитални инструменти) и третата генерација на модуларен инфозабавен матрикс (MIB3) кај T6.1.

Најважната нова опрема на сите инфозабавни системи е интегрираната SIM картичка (eSIM). Оваа eSIM отвора нов опсег на онлајн-базирани функции и услуги. MIB3 системите исто така нудат функции како што се интернет радио и музички „стриминг“ услуги. еSIM ги прави корисничките операции поинтуитивни. Ова е резултат на новите 8-инчни и 9,2-инчни инфозабавни системи во T6.1 кои сега можат да реагираат на гласовни команди со природен говор.

Програмата на моторот е исто така реконфигурирана. T6.1 ќе започне со високо ефикасни 2 литарски турбодизел мотори (2.0 TDI мотори со излези од 66 kW / 90 КС до 146 kW / 199 КС). Сите ги исполнуваат Euro-6d-TEMP-EVAP стандардите за емисии. Врз основа на партнерство со ABT, Т6.1 дури ќе биде понуден како возило со нула емисии (82 kW / 112 КС). Капацитетот на батериите до 77,6 kWh овозможува возење на повеќе од 400 км (NEDC) – правејќи го возило идеално за комерцијални должности во урбаниот свет.

Нов Audi TT RS Coupé и RS Roadster

Audi Sport ја претстави најмоќната верзија на серијата TT, со уште подинамичен изглед, новиот TT RS со сигурност покажува што има да понуди. Неговиот петцилиндричен мотор испорачува 400 метрички коњски сили, придружени со непогрешлив пет цилиндричен звук.
„Новиот TT RS претставува апсолутно врвна форма на спортските перформанси“, вели Michael-Julius Renz, извршен директор на Audi Sport GmbH. „Како докажан спортист, уште поизразено покажува колку моќ лежи под неговото мускулесто тело“. Oliver Hoffmann, технички директор на Audi Sport GmbH, додава: „Извонредните перформанси се постигнуваат со малата тежина, максимално спортски подесена суспензија и нашиот наградуван пет цилиндричен мотор. Ја освоивме најпосакуваната „Меѓународна награда за мотор на годината“ со 2.5 TFSI моторот, деветти пат по ред“.

Динамичен изглед: Надворешен дизајн
TT RS никогаш не бил толку моќен. Целосно променетиот преден дел и впечатливиот заден дел даваат целосно динамичен изглед. Логото на quattro во мат-титаниумски финиш изглед е поставен во долниот дел на сјајната црна „Singleframe“ решетка. Латералните воздушни приливи, кои се повторно зголемени, се поделени со вертикални ленти во внатрешноста и надворешноста. Дополнителниte радијатори за ладење лоцирани зад типичната RS „honeycomb grill“. Латералните воздушни приливи кои се протегаат речиси до предните лакови на тркалата, го прават новиот TT RS поширок и уште позалепен кон подлогата.

Континуираниот преден дифузер, кој се протега до латералните краеви,
го нагласува спортскиот изглед, инспириран од мотоспортот. Моделот RS има сјајна црна апликација во ново дизајнираниот страничен праг. Куќиштето на надворешниот ретровизор е достапно во бои на каросеријата, мат алуминиум, сјајна црна и карбон.

На задниот дел е ново дизајнираното фиксирано крило кое дополнително привлекува внимание. Како дел од аеродинамичниот концепт, крилото ја поддржува типичната RS изведба и ефикасност. Постојат вертикални елементи на двете страни над новиот специфичен RS дифузeр. Двете големи овални издувни цевки создаваат типична завршница на RS.
LED светлата се стандардни. Опционалните матрични LED уреди ги регулираат долгите зраци интелигентно и со голема флексибилност. Опционалните матрични OLED светла за рикверц (органски светлосни диоди) со 3D дизајн го дистрибуираат своето екстензивно светло со екстремна хомогеност и прецизност. Кога се вклучува автомобилот, OLED светлата за рикверц прават спектакуларен приказ. Во внатрешноста, управувачот е обележан со црвена линија на горниот дел.

Новиот TT RS е достапен во осум различни бои, вклучувајќи ја и новата RS специфична боја Kyalami зелена и новите бои Pulse портокалова и Turbo сина. На барање, стајлинг пакетите на мат алуминиумски и сјаен црн го нагласуваат дифузерот и задното крило. Сјајниот црн стилски пакет ги вклучува прстените на Audi и логото на моделот TT RS во црно на предната и задната страна како опција. Текстилниот покрив на TT RS Roadster е црн. Audi ексклузивната програма нуди разни дополнителни можности за индивидуализација.

Докажани перформанси: 2.5 TFSI
Петцилиндарски, 294 kW (400 метрички коњски сили) моќност, 480 Nm, quattro погон на сите тркала – Audi TT RS импресионира со внатрешни вредности и нуди извонредни возни перформанси. Моделот Coupé остварува брзина од 0 до 100 км/ч за само 3,7 секунди. Музичката придружба е обезбедена со типичниот пет цилиндричен звук: 1-2-4-5-3. Поради оваа секвенца на вклучување на цилиндрите, вклучувањето се менува помеѓу соседните цилиндри и оние што се далеку оддалечени еден од друг. Овој уникатен ритам е музика за ушите на многу автомобилски ентузијасти.

Минатата година, Audi Sport ја доби најпосакуваната награда „Меѓународна награда за мотор на годината“ за 2.5 TFSI моторот по деветти пат по ред. Турбо моторот ја црпи својата моќ од 2.480 cm3 моторниот блок. Највисокиот вртежен момент на моторот од 480 Nm е достапен помеѓу 1.950 и 5.850 вртежи во минута. Највисоката брзина е регулирана на 250 км/ч или на 280 км/ч.

Силите на пет цилиндричниот мотор се движат преку седумстепениот S-tronic до quattro постојаниот погон на сите тркала, кој ја дистрибуира потребната моќ помеѓу оските преку менувачот со двојна спојка. Селективна контрола на вртежниот момент на тркалата го прави управувањето уште поагилно и побезбедно. Возачот може да го користи динамичниот систем за ракување на Audi кој влијае на Quattro drive и другите компоненти како што се управувачот, S-tronic менувачот, карактеристиките на моторот и издувните клапи. Четирите расположливи режими се комфорот, автоматски, динамичен и индивидуален.

Чиста динамичност: Суспензијата
Ниската тежина од 1.450 кг и спортската суспензија ги обезбедуваат основните предуслови за одличното управување со Audi TT RS. Прогресивното управување адаптирано посебно за RS обезбедува близок контакт со патот. На предната оска, вентилираните и перфорираните челични дискови дејствуваат зад 19 или 20 инчните тркалата. Сопирачите се стандардни во црна боја, но достапни се и во црвена боја. Како опција, RS спортската суспензија PLUS е достапна со адаптивни амортизери со технологијата на Audi за магнетно возење. Нивната контролна технологија е исто така интегрирана во динамичниот систем за управување на Audi.

Инспириран од мотоспортот: Внатрешноста
Контролите и екранот во новиот TT RS се целосно фокусирани на возачот. RS спортските седишта со ромбоиден дизајн во Alcantra или опционално со „Honeycomb“ шара на кожа, како и логоата на RS на седиштата, воланот, праговите на вратите и педалите за менувачот на воланот го потенцираат спортскиот карактер на ова купе со 4 седишта. Специјалните RS екрани во стандардната виртуелна пилотска кабина на Audi „Virtual Cockpit“ со екран од 12,3 инчи обезбедува информации за притисокот во гумите, вртежниот момент и Г-силите. Во рачниот режим, приказот на светлото за менување на брзината го поттикнува возачот да премине во следната брзина кога ќе се достигне максималниот вртежен момент. Во прилог на мултифункционалните копчињата, спортскиот кожен волан на RS со менувачки педали има две контроли за вклучување и исклучување на моторот, како и динамичен систем за управувањее на Audi.

Новиот RS пакет дизајн додава црвени или сини моменти на воздушните вентили кај вратите од автомобилот, безбедносните ремени и подните подлоги со логото на RS. Проширениот дизајн на RS исто така нуди контрастни елементи за дизајн на седиштата и централната конзола.

Современ: Инфо-забавениот систем на TT RS
Audi исто така нуди голем број на инфо-забавни карактеристики. Опциите вклучуваат MMI навигација Plus со допир, вклучувајќи бесплатно пребарување на текст и контрола со гласовни команди со природен говор, како и Wi-Fi hotspot и интернет модул за поврзување на Audi. Онлајн услугите се поврзуваат со возилото преку брз LTE модул. Интерфејсот за паметни телефони на Audi ги поврзува паметните телефони со TT RS и може беспрекорно да пренесува содржини до Audi виртуелната пилотска кабина преку USB. Звучниот систем Bang & Olufsen обезбедува одлично звучно искуство со моќност од 680 вати.