Создадени за победа – Polo и Golf ја добија наградата „Best Cars 2019“

– Читателите на „auto motor und sport“ ги избраа моделите на Volkswagen за победници
– Multivan од Volkswagen Комерцијални возила е победник по 16-ти пат по ред

Трговското списание „auto motor und sport“ ги избра победниците на наградите „Best Cars 2019“ според изборот на читателите во Штутгарт. Меѓу победниците беа и трите модели на брендот Volkswagen, Up !, Polo и Golf. Наградата, една од највисоките автомобилски награди на годината, беше примена од членовите на Управата на брендот на Volkswagen, Ралф Брандштатер (Главен оперативен директор), д-р Френк Велш (Развој) и Јурген Стакман (Продажба, Маркетинг и Пост продажба).

Volkswagen up! го освои првото место во категоријата „Мини автомобили“. Со електричниот e-up!, eco-up! и исклучително спортскиот GTI, моделот импресионира со својата многу разновидна постава. Up! е исто така еден од најуспешните компактни автомобили во Европа и ги инспирира сите возачи.

Polo ја освои категоријата „Компактен автомобил“, што ја направи 22-тата награда за популарниот модел во 43-годишната историја на наградите „Best Cars 2019“. Најновата шеста генерација на Polo го направи своето деби во есента 2017 година со многу иновативни системи за помош и безбедност, кои обично се наоѓаат само во повисоките класи на возила. Polo ја продолжува успешната приказна на моделот кој досега се продал во повеќе од 16 милиони единици во светот.

Друг фаворит во наградата Readers ‘Choice Awards е Golf кој по 25-ти пат ја освои наградата во „Класичната класа“. Во светот низ годините, Volkswagen продаде повеќе од 35 милиони возила Golf за 45 години. Ова го прави бестселер Volkswagen едно од најуспешните возила во автомобилската историја.

Покрај тоа, Multivan од Volkswagen Комерцијални возила го достигна првото место во категоријата „Ван“: комбито на VW од Хановер сега ја освои наградата по 19-ти пат. Од 2004 година, 16 пати по ред, што го прави вистински рекордер.

Автомобилските и спортските меѓународни награди за Reader’s Choice се одржаа по 43-ти пат оваа година. Беа анкетирани мислењата на читателите од 15 европски и три неевропски списанија за автомобилизам. Вкупно 385 модели во единаесет категории се бореа за наградите.