2019 February

Новиот Audi Q3 ја доби наградата „Best Cars 2019“

Компактниот SUV победи помеѓу 56 конкуренти во својата категорија

Новиот Audi Q3 се етаблира како победник веднаш откако се појави на пазарите, oсвојувајќи ја првата награда во категоријата „Компактни SUV / off-road“ возила во изборот на читателите на „Best Cars 2019“ од германскиот технички магазин „auto motor und sport“.

„Оваа награда е важна за нас, бидејќи потврдува колку добро концептот на новиот Audi Q3 го примаат клиентите“, вели Јенс Рикерт, Продукт Менаџер на производителот, кој ја прифати наградата на церемонијата во Штутгарт: „Компактниот SUV со сигурност покажува што може да направи. Поради своето одлично меѓуоскино растојание, сега е поголем токму каде што семејствата имаат потреба од простор. Покрај тоа, сега е уште повеќе разновиден. Неговиот дигитален, интуитивен концепт на работа со инфо-забавниот систем преку дисплејот, како и неговите иновативни системи за помош, доведуваат до целосна доминација во компактниот сегмент, со што Audi Q3 претставува совршено возило за сите возачи.

Изборот на читателите за „Best Cars 2019“ од „auto motor und sport“ е едно од најважните признанија за европската автомобилска индустрија. Се одржаува веќе по 43-та година по ред. 385 модели се натпреваруваа во единаесет категории. Секој читател има право на два гласа за секоја категорија: Еден за својот омилен кандидат, нивниот севкупен победник, а другиот за најдобро увезено возило. Audi Q3 се натпреваруваше против 56 конкуренти во категоријата “компактни SUV / off-road возила” и победи со 14,4 проценти од гласовите.

Светска премиера на новиот ŠKODA KAMIQ

– ŠKODA ја спроведува својата SUV офанзива со трет модел за европскиот пазар
– Светска премиера на новиот ŠKODA KAMIQ на саемот во Женева

Новиот SUV на ŠKODA ќе се вика KAMIQ. Кросоверот е трет SUV наменет за европскиот пазар и го означува следниот чекор во кампањата на чешкиот производител. Зборот KAMIQ произлегува од јазикот на Инуитите што живеат во северна Канада и Гренланд. Тој опишува нешто што се вклопува совршено во секоја ситуација.

ŠKODA KAMIQ е урбан кросовер модел кој се претставува како идеален придружник на секојдневниот живот во современиот град и пошироко. Ознаката спаѓа во номенклатурата која ги поврзува сите модели во опсегот на ŠKODA SUV возилата – имињата на сите модели започнуваат со K и завршуваат со Q.

Со новиот ŠKODA KAMIQ, чешкиот производител на автомобили го прави следниот чекор во својата SUV кампања и ја проширува својата понуда со компактен модел за европските пазари. ŠKODA KAMIQ ја комбинира агилноста и управувањето на компактен автомобил со традиционалните предности на SUV – висока позиција на седење, подобра видливост, полесно влегување и излегување. Врз основа на модуларната попречна матрица, ŠKODA KAMIQ нуди нови системи за помош, како и бројни Simply Clever карактеристики кои го популаризираа брендот исто толку колку и големиот багажен простор.

Новиот Porsche 911 спектакуларно претставен на Алпите

Porsche го претстави новиот 911 во снежна околина. По светската премиера на саемот за автомобили во Лос Анџелес на крајот од ноември 2018 година, осмата генерација на иконата за спортски автомобил беше презентирана на високото подрачје Арејт-Алм во Австрија. Тоа беше првото појавување на возилото по саемот. За оваа цел, прикачен на хеликоптер, новиот 911 полета кон Алм, кој се наоѓа на надморска височина од 1.408 метри. Презентацијата беше водена од д-р Волфганг Порше, претседател на Надзорниот одбор на Porsche AG, Албрехт Рејмолд, член на Извршниот одбор одговорен за продукција и логистика, амбасадорите на брендот Валтер Рерл и Марк Вебер, како и возачите Тимо Бернард и Ричард Лиец.

Помоќен, побрз, дигитален: новиот 911

Новиот 911, исто така, ги постави стандардите на иднината, во поглед на ексклузивните спортски карактеристики и непогрешливо имплементирање на дизајнот и добро познатата ДНК на Porsche. Интелигентните системи за контрола на стабилноста и шасијата, како и иновативни системи за помош, ги комбинираат бескомпромисните динамики на класичниот спортски автомобил со мотор во задниот дел со барањата на дигиталниот свет. Сегашните модели Carrera S се опремени со понатамошно развиени турбо мотори со извонредни 331 kW (450 КС). Моќта е испорачана од ново развиен менувач на пренос со двојна спојка и осум брзини. И двата модели S за четири секунди забрзуваат од нула до 100 км/ч. Опремени со опционалниот Sport Chrono пакет, Carrera S со погон на задните тркала забрзува до 100 км/ч за само 3,5 секунди, додека 911 Carrera 4S со погон на сите тркала го комплетира спринтот за 3,4 секунди. Максималните брзини изнесуваат 308 км/ч (911 Carrera S) и 306 км/ч за верзијата со погон на сите тркала.

Мотоспорт спектакл на снег и мраз

Презентацијата се одржа пред GP тркатата на мраз на „ Zell am See“. Ова е ново издание на „ледената“ легендарна трка која се одржуваше од 1937 до 1974 година. Настанот, кој се одржа оваа сабота и недела на спортскиот аеродром Зел, понуди на гледачите многу спортски активности со класични, актуелни и рели возила – вклучувајќи бројни Porsche модели. Околу 130 учесници беа дел од околу 600 метри долгата патека на мраз, помеѓу кои беа победникот на Ле Ман – Ханс-Јоахим Штук, како и бренд амбасадорите на Porsche – Марк Вебер и Валтер Рерл.

Создадени за победа – Polo и Golf ја добија наградата „Best Cars 2019“

– Читателите на „auto motor und sport“ ги избраа моделите на Volkswagen за победници
– Multivan од Volkswagen Комерцијални возила е победник по 16-ти пат по ред

Трговското списание „auto motor und sport“ ги избра победниците на наградите „Best Cars 2019“ според изборот на читателите во Штутгарт. Меѓу победниците беа и трите модели на брендот Volkswagen, Up !, Polo и Golf. Наградата, една од највисоките автомобилски награди на годината, беше примена од членовите на Управата на брендот на Volkswagen, Ралф Брандштатер (Главен оперативен директор), д-р Френк Велш (Развој) и Јурген Стакман (Продажба, Маркетинг и Пост продажба).

Volkswagen up! го освои првото место во категоријата „Мини автомобили“. Со електричниот e-up!, eco-up! и исклучително спортскиот GTI, моделот импресионира со својата многу разновидна постава. Up! е исто така еден од најуспешните компактни автомобили во Европа и ги инспирира сите возачи.

Polo ја освои категоријата „Компактен автомобил“, што ја направи 22-тата награда за популарниот модел во 43-годишната историја на наградите „Best Cars 2019“. Најновата шеста генерација на Polo го направи своето деби во есента 2017 година со многу иновативни системи за помош и безбедност, кои обично се наоѓаат само во повисоките класи на возила. Polo ја продолжува успешната приказна на моделот кој досега се продал во повеќе од 16 милиони единици во светот.

Друг фаворит во наградата Readers ‘Choice Awards е Golf кој по 25-ти пат ја освои наградата во „Класичната класа“. Во светот низ годините, Volkswagen продаде повеќе од 35 милиони возила Golf за 45 години. Ова го прави бестселер Volkswagen едно од најуспешните возила во автомобилската историја.

Покрај тоа, Multivan од Volkswagen Комерцијални возила го достигна првото место во категоријата „Ван“: комбито на VW од Хановер сега ја освои наградата по 19-ти пат. Од 2004 година, 16 пати по ред, што го прави вистински рекордер.

Автомобилските и спортските меѓународни награди за Reader’s Choice се одржаа по 43-ти пат оваа година. Беа анкетирани мислењата на читателите од 15 европски и три неевропски списанија за автомобилизам. Вкупно 385 модели во единаесет категории се бореа за наградите.

Porsche постигна нов рекорд на испораки

Силна година за штутгартскиот производител на спортски автомобили, Porsche AG испорача 256.255 возила во светот во 2018 година повеќе од кога било досега. Ова претставува раст од четири проценти во споредба со постојните рекордни бројки од претходната година. Од сериските модели, Panamera забележа најсилен раст со 38 проценти зголемување на продажбата на 38.443 испораки. Моделот 911 исто така забележа двоцифрен пораст, и покрај лансирањето на новата генерација на 911, бројот на испорачани спортски автомобили се зголеми за десет проценти на 35.573 возила.

„Капацитетот на 911 кој фасцинира е посилен од кога било“, коментира Детлев вон Платен, член на Извршниот одбор одговорен за продажба и маркетинг во Porsche AG.
„Ја прославувавме светската премиера на новиот 911 на крајот на годината на Автомобилското шоу во Лос Анџелес, но сепак нашата икона за спортски автомобили повторно инспирираше повеќе корисници во 2018 година отколку во изминатата година“.
Моделот Macan беше повторно најуспешен модел по волумен со 86.031 возила, веднаш пред Cayenne со 71.458 испораки.

Кина е повторно најголем индивидуален пазар
Кинескиот пазар повторно се одржа на пол позиција за испораки во 2018 година. Растот на овој пазар погоди дванаесет проценти во вредност од вкупно 80.108 единици. На второто место беа САД, со зголемување од три проценти на 57.202 возила.
Испораките во Европа се искачија малку подолу во споредба со претходната година. „Преминот на новиот WLTP тест циклус и филтрите за честички на бензин во Европа значеа дека се соочивме со значителни предизвици во четвртиот квартал од 2018 година и тие ќе продолжат да се чувствуваат во првата половина од 2019 година. Згора на тоа, ние престанавме да нудиме модели со дизел мотори во февруари 2018 година “, додаде Детлев вон Платен.

Трите SUV возила на SEAT прв пат заедно во Барселона

„Новата SEAT Ateca игра клучна улога во нашата нова бренд стратегија. Моделот Ateca ја поттикна најголемата производна офанзива во историјата на SEAT.“ Ова беа зборовите на претседателот на Извршниот комитет на SEAT, Лука де Мео за време на лансирањето на првото SUV возило во 2016 година.
Две и пол години подоцна неговите намери се исполнети, а денес SEAT има три модели во својот SUV опсег, сите модели ја делат истата ДНК, но секој има свој посебен карактер. Денес за првпат SUV возилата заедно во градот каде што се создадени.

Дизајн создаден во Барселона – Дизајнот е одлучувачки фактор за 65% од купувачите кои купуваат SUV возило. Во однос на SEAT моделите, сите имаат заедничко потекло од Барселона.
„Сите три возила можеа да се создадат само во овој град“, според директорот за дизајн на SEAT, Алехандро Месонеро-Романос. Со елеганција, блескавост и љубов кон деталите како споделени карактеристики, секој модел има свои уникатни особености. На пример, моделот Arona може да се пофали со силен карактер на кросовер, со 68 можни комбинации на бои, Ateca се одликува со нејзината елегантна силуета, додека Tarraco го пренесува својот карактер благодарение на дизајнот на неговата предница, што укажува на она како ќе изгледаат идните моделите на SEAT.

Мотори кои одговараат на сите потреби – Со излезни перформанси кои се движат од 95КС на моделот Arona до 190КС на моделот Tarraco, трите SUV возила нудат широк спектар на мотори кои гарантираат перформанси, ефикасност и сигурност. Покрај тоа, Arona е првиот модел во својот сегмент кој нуди мотор со природен гас (CNG), додека Tarraco ќе располага со Plug-in хибридна верзија. Најголемиот SUV модел на SEAT претставува ремек-дело во однос на функционалноста и флексибилноста, уверува потпретседателот на SEAT за истражување и развој д-р Матијас Рабе.

Безбедноста највисок приоритет – Систем за асистирање при сообраќаен метеж, систем за одржување на коловозна лента, адаптивен темпомат, функција за сопирање во итни случаи… Ова се само неколку од најсовремените безбедносни системи кои се вградени во SUV возилата на SEAT и кои ја покажуваат посветеноста на брендот да даде приоритет на безбедноста и да го олесни возењето. Понатаму, моделот Tarraco го подигнува нивото многу повисоко преку вклучување системи за препознавање на пешаци и велосипедисти.

Поврзани со иднината – За 28% од луѓето кои купуваат автомобил, конективноста е примарна карактеристика. SEAT интензивно работи на понудата на најдобри решенија, за да одговори на зголемената дигитализација на нашето окружување, а трите SUV возила го демонстрираат ова. Од една страна со дигитален кокпит и 8 инчен екран, а од друга страна, целосна конективност. Овој систем ги поврзува паметните телефони со автомобилот преку Apple Car Play, Android Auto и Mirror Link за да гарантира поврзаност на безбеден начин.

Три јубилеи на Porsche: 50 години од моделот 917, 50 години од моделот 914 и 10 години од Panamera

Три јубилеи, еден голем роденден и на историското искуство – 2019 ветува неколку значајни моменти за Porsche Музејот. Посветени да се направи видлива историја на компанијата, бројни амбасадори на четири тркала, кои ќе бидат изложени на Porscheplatz во Штутгарт, Zuffenhausen, исто така ќе бидат распоредени на бројни настани ширум светот, оваа година.

50 години од моделот 917

Ова е јубилејна прослава за еден од најмоќните модели на Zuffenhausen, Porsche 917, еден од најпознатите тркачки автомобили на сите времиња, кој беше претставен пред јавноста за прв пат во 1969 година на Саемот за автомобили во Женева. Само една година подоцна, Porsche го донесе дома првиот, од вкупно 19 златни медали на 24-часовната трка во Ле Ман.
Porsche Музејот ќе изложи десет модели 917 од 14 мај до 15 септември, на една од најголемите специјални изложби „Бои со брзина – 50 години од 917“. Изложбата ќе им даде можност на посетителите да ја видат одблиску одлучувачката пресвртница во гордоста на историјата на Porsche, бидејќи првиот изграден Porsche 917, со шасија број 001, ќе биде изложен. Работниот тим во музејот со години работеше да ја врати во својата првобитна состојба исто како на својата светска премиера во 1969 година.

50 години од моделот 914

Есента во 1969 година, моделот 914 беше претставен на Меѓународниот саем на автомобили (IAA) во Франкфурт, како прв спортски автомобил во Германија со мотор поставен во средина на возилото. Постојат две варијанти моделот 914 со четири цилиндричен мотор, како VW Porsche и моделот 914/6 со шест цилиндарски боксер мотор на Porsche.
Педесет години подоцна, Porsche Музејот посветува посебна изложба на оваа серија.
Спектакуларната изложба “50 години од 914 – типично Porsche” може да се посети од 2 јуни до 7 јули. Уште повеќе, на 2 јуни, здруженијата на сопственици на моделот 914 се поканети од музејот да се дружат во дворот, со повеќе од 120 модели 914 кои се приватна сопственост.
Пред десет години, производителот на спортски автомобили влезе во сосема нов сегмент од пазарот со Panamera, првиот Porsche седан со четири врати. Претставен на јавноста за прв пат во 2009 година во Шангај, Panamera користеше бројни технички иновации кои никогаш порано не биле достапни за моделите на луксузни серии. Porsche Музејот работи заедно со фабриката Porsche во Лајпциг, која е одговорна за целиот процес на производство, вклучувајќи го производството на телото и бојата, за да го одбележи јубилејот “10 години од моделот Panamera”, со специјална изложба меѓу другото. Осум експонати ќе бидат изложени во Центарот за клиенти оваа пролет, од првите прото типови до сегашниот модел.

Porsche музеј на отворени патишта

Оваа година, обожавателите и ентузијастите можат да се дружат со брендот, доколку се далеку од Porscheplatz. Првата станица се Ретро Класиците, односно саем на класични автомобили надвор од Штутгарт, каде што производителот на спортски автомобили оваа година ќе биде изложен во хала 1 од 7 до 10 март. Porsche Музејот работи на „наследно искуство“, спојувајќи ги возилата, како и поранешните и сегашните тркачки возачи и програмери/развивачи.
Друг датум во дневникот на Porsche Музејот е Фестивалот на брзината во Гудвуд во Англија, кој оваа година се одржува од 4 до 7 јули. На најголемото светско мото дружење најлесниот тркачки автомобил на Зуфенхаузен ќе го преземе предизвикот на познатиот “Hillclimb” по 51-годишната пауза. Со својата тенка пластична кожа, алуминиумската рамка, берилиумските кочни дискови и сферичниот резервоар, моделот 909 Bergspyder изграден во 1968 година тежи само 384 килограми. Porsche влезе во категоријата на тркачки автомобили на Европското првенство во Hillclimb со 909 Bergspyder во 1968 година. Се натпреваруваше само на две трки, завршувајќи на второ и трето место.

Тркачките автомобили и историските модели од колекцијата на компанијата ќе ги покажат своите перформанси на „Solitude Revival“ во текот на викендот на 20 и 21 јули.
Поранешните тркачки и фабрички возачи ќе возат класични автомобили од Porsche Музејот на легендарниот Solitude Ring во Штутгарт. Со почит кон оригиналната рута, 804 Формула 1 од 1962 година, Monoposto 718 Формула 2 од 1960 година и 550 Spyder од 1956 година ќе се возат на патишта кои ќе бидат затворени поради овој настан.
Веднаш по тој настан Porsche Музејот ќе учествува во „Ennstal Classic“ во Австрија од 24 до 27 јули, со избор на класични автомобили. Гледачите на настанот ќе бидат сведоци на многу посебни впечатоци. По обемната реставраторска работа од страна на работниот тим во музејот, Porsche 908/2 од 1969 година ќе ги вози своите први километри во гран-при градот во Gröbming.
За да се осигураме дека фасцинантноста на Porsche може да биде потполно доживеана од страна на посетителите, производителот на спортски автомобили повторно ќе присуствува на Саем на книгата во Франкфурт. Од 16 до 20 октомври „Edition Porsche Museum“ ќе претстави широк избор на свои публикации, како и разни соработки со издавачките куќи. Меѓу другото, богат материјал за читање во врска со двата 50-годишни јубилеи, на Porsche моделите 917 и 914, ќе бидат достапни за купување во книжарницата и музејската продавница во текот на годината.

Музејот ја проширува дигиталната понуда за млади посетители

Земајќи го предвид “Mission Future Heritage”, Porsche Музејот е подготвен да ја зајакне употребата на современи комуникации за пренесување на наследството на Porsche и неговото искуство во производство на автомобили. Како извонредно место за учење, музејот сега го изработува својот едукативен материјал за помладите посетители кој ќе биде дигитално достапен, со новата “Team Spirit” апликација. Изграден е околу трите главни теми на “Аеродинамиката и лесната конструкција”, “Моторна технологија” и “Автомобилски дизајн”, и е наменета за учениците од 5 до 12 одделение. Младите посетители можат да работат во тимови во музејот, користејќи ги iPad апликациите, кои се предвидени за решавање на различни задачи поврзани со историјата на компанијата, палетата на производи и технолошкиот развој.