2019 January 04

Volkswagen прави ретроспектива на 2018 година

Осврнувајќи се на брендот Volkswagen, генералниот директор Херберт Дис ја спореди 2018 година со првите пет километри од трчањето на маратон. Електричната и SUV офанзива, како и преминот од производител на моторни возила во диверзифициран оператор за мобилност – тоа претставува голема задача. Но, дури и за време на првите неколку километри, Volkswagen веќе преземе неколку големи чекори. Еве ги десетте најважни успеси од 2018 година.

Третата генерација на Touareg

Во 2025 година, секој втор продаден Volkswagen ќе биде SUV. Тоа е очекувањето на брендот. Затоа, во 2018 година, продолжи да ја турка најголемата офанзива на SUV во историјата на компанијата, која започна пред три години.

Во март, Volkswagen ја претстави третата генерација на својот знаменосец – Touareg, поставувајќи нови стандарди како луксузна лимузина со „Offroad“ способности. Тоа е првото возило на брендот што го прикажува “Innovision Cockpit” и управувањето со задните тркала. Комплетна пресвртница за брендот.

T-Cross – Новиот мал SUV

Од октомври 2018 година, T-Cross стана првиот, мал SUV модел понудата на Volkswagen. „Со овој автомобил, ја покажуваме важноста на T-Cross до марката Volkswagen како вистински глобален производ“, изјави главниот оперативен директор Ралф Брандштатер по светската премиера на T-Cross.

Сепак, растот на SUV пазарот не е ограничен само на Европа. Најголемиот дел од тоа се случува во Северна и Јужна Америка, како и во Кина. Затоа Фолксваген има и нови планови за овие пазари. Во Кина, компанијата додаде 2 модели. Во Северна Америка, Volkwagen претстави два Atlas концепти – Cross Sport и Tanoak. На Блискиот Исток, Teramont беше воведен, за да се имитира успехот што го уживаше во Atlas во САД.

До 2020 година, Volkswagen ќе има вкупно 19 SUV модели во сите класи, глобално. До 2025 година, ќе има вкупно 30 нови модели. И во 2020 година, Volkswagen ќе го објави I.D. CROZZ, првиот целосно електричен SUV.

ID. VIZZION – Автомобилот на иднината

На саемот за автомобили во Женева, Volkswagen покажа како може да изгледа иднината на возењето. Нема волан, нема педали, нема инструменти. Заедно со тоа, внатрешниот простор е футуристички уреден. Во 2022, I.D. VIZZION ќе се појави на пазарот. Три години подоцна, овој седан ќе вози автономно. Потоа, можно е да го испратите автомобилот самостојно, за да ги собере децата од училиште. Конвенционалните мерачи се нешто од минатото. Автомобилот ја регулира својата брзина и внимава на потенцијалните опасности. И благодарение на вештачката интелигенција, тој продолжува да учи за време на возењето.

Офанзива на електрични автомобили

„Volkswagen продолжува да ја спроведува својата офанзива на електрични автомобили. За таа цел ја позиционираме компанијата кон чиста мобилност“, рече Херберт Диес во ноември. Во Германија, три фабрики ќе бидат претворени и подготвени во фабрики за производство на електрични автомобили. Подготовките се во тек во Цвикау. Фабриките Емден и Хановер ќе бидат претворени во 2022 година. Се планира дополнителна фабрика во Северна Америка и две фабрики за електрични автомобили се градат во кинеските градови Антинг и Фошан. Тие ќе станат оперативни во 2020 година.
Вкупно, Volkswagen инвестираше повеќе од девет милијарди евра во својата офанзива за електрификација. Во 2019 година, I.D. концептот ќе ја прослави својата светска премиера. До 2025 година во портфолиото на Volkswagen ќе има околу 20 електрични автомобили со годишно производство од над милион возила.

За да ги направат овие автомобили достапни за милиони луѓе, Volkswagen користи технологија наречена „MEB“ – модуларна платформа за електрификација. На работилницата MEB во Дрезден, Германија, Volkswagen обезбеди увид во оваа нова технологија. Во неговото јадро се наоѓа ново развиен систем на батерии. Во зависност од големината на батеријата и моделот на возилото, достигниот опсег може да надмине 550 километри.

Триумф на Pikes Peak

I.D. R е најбрзиот електричен автомобил во светот. Во јуни 2018 година, оваа титула беше доделена за импресивната изведба на тркачкиот возач Ромен Думас на познатиот Pikes Peak Hill Climb во Колорадо.
Патеката е долга 19,99 километри. Неговата стартна линија е на надморска височина од 2.862 метри, финишот на неверојатен 4.302 метри надморска височина. Дума не само што го сруши рекордот за електрични автомобили. Тој, исто така, постави нов рекорд од 7:57 минути. Мисијата е завршена.

Идна продажба

Процесот на продажба ќе подлежи на фундаментални промени, кои ќе влијаат на 5.400 дилери и сервисни партнери. Шефот за продажба, Јирген Стакман, ги претстави плановите во октомври и го потпиша новиот договор со кој се регулира односот помеѓу производителот и неговиот европски дилер и сервисни партнери, со д-р Мати Порхо, претседател на Европскиот дилерски совет (EDC).
Во иднина, на секој клиент ќе му биде доделена единствена лична карта со цел да се обезбедат индивидуални услуги деноноќно. Во Европа, програмата ќе започне во 2020 година.

Исто така, постојат планови за масовно проширување на онлајн продажбата и овозможување директен маркетинг. Ќе бидат додадени пет нови формати за продажба и услуги, вклучувајќи ги и градските салони и продавниците со поп-ап.

„Тоа е вистинскиот чекор во вистинско време“, вели Јурген Стакман. „Ние одиме на овој начин, бидејќи нашата животна средина брзо се менува поради новите технологии, променливите барања на купувачите и новите играчи на пазарот“.

5.7 милиони испорачани возила

Во некои региони во светот, автомобилската индустрија се соочува со значителни проблеми, предизвикани од дискусијата за казнени тарифи и конверзијата во новата постапка за тестирање на емисии на WLTP. И покрај овие предизвици, во 2018 година, брендот Volkswagen продаде 5,7 милиони возила ширум светот. Тоа е за 1,2 отсто повеќе од претходната година. Најголем придонесувач за овој успех е јужноамериканскиот пазар, при што Бразил игра водечка улога. Од крајот на 2017 година, Volkswagen во Бразил претстави единаесет нови модели, што резултираше со пораст на продажбата од 26,7 отсто во споредба со претходната година.

Volkswagen Комерцијални возила со 409.300 испораки годинава

Volkswagen Комерцијални возила испорачале 409.300 возила на купувачи ширум светот од јануари до октомври оваа година. Овие бројки се речиси идентични со бројот на испорачани возила во претходната година, што првенствено се должи на одложувањата за привремена испорака предизвикани од WLTP сертификатите во Европа, но исто така и на постојано нестабилните пазарни ситуации во Турција и Мексико.

Хајнц-Јирген Лев, член на одборот за продажба и маркетинг изјави: „Прилагодувањето на WLTP методите за тестирање во моментов влијае врз нашите бројки за испорака. Сепак, овој временски пресврт го земавме во предвид уште од самиот почеток. По малку, нашите модели на патнички автомобили сега ги добиваат своите сертификати и можат да им бидат предадени на клиентите.“

Во Западна Европа 277.600 возила им беа предадени на купувачите во првите десет месеци од годината (+0.1%). Ова го става брендот на нивото од претходната година. Домашниот германски пазар изнесува 103.400 возила (+1.7 проценти), клучните пазари во Шпанија за 13.400 возила (+8.1 проценти) и Велика Британија за 39.700 возила (+1.7 проценти).

Volkswagen Комерцијалните возила испорачале 34.300 возила во Источна Европа, 4,2 % повеќе од пред една година.

Брендот од Хановер, исто така, забележа раст во испораките во Африка (+25.7% до 15.200 возила), Јужна Америка (+10.3% до 38.000 возила) и Азиско-пацифичкиот регион (+3.1% до 22.100 возила).

Преглед на светски испораки помеѓу јануари и октомври според производна линија:

• 165.900 возила од производот Т (170.100; -2.5%) *

• 130.800 возила од линијата Caddy (137.800; -5.1%) *

• 67.700 возила од производот Амарок (65.200, +3.7 проценти)

• 45.000 возила од производната линија на Crafter (37.800, +19.0 проценти)

5 ѕвезди за новиот Audi Q3 од Euro NCAP

– Брилијантни перформанси од компактниот SUV во важниот безбедносен тест
– Патничкиот простор е направен од високо цврста комбинација на челици

Новиот Audi Q3 нуди потполна безбедност од браник до браник. Компактниот семеен SUV го освои највисокиот резултат од пет ѕвезди во тестирањата на Euro NCAP (New Car Assessment Program), што претставува најважниот тест за безбедност на автомобилите во Европа.

За да се добие највисокиот рејтинг од пет ѕвезди, автомобилот мора да постигне одлични резултати во сите клучни критериуми на Euro NCAP. Новиот Audi Q3 успеа да го стори тоа со перфектен резултат – во категоријата за заштита на возрасните патници, како и за безбедноста на децата, проактивната заштита на патниците и системите за помош на возачот. Активните безбедносни системи – кои вклучуваат автоматско сопирање во случај на опасност за градски сообраќај и за автопати – се вклучени во целокупната оценка на NCAP.

Безбедносните системи на новиот Q3, како што е Audi pre-sense basic и Audi pre-sense front се вклучени како стандардна опрема во возилото. Вториот му овозможува на возачот визуелно, звучно и хаптично предупредување кога се појавува итна ситуација со пешаците, велосипедистите и другите возила која е откриена преку радарот. Таа дури и иницира итно сопирање доколку е потребно. Исто така, како стандардна опрема вклучен е и системот за „слепа точка“, која предупредува за опасности при менување на лентите, како и системот за одржување на коловозна лента кој е исто така вклучен во стандардната опрема. Овој систем помага да се спречи возилото да ја напушти својата лента ненамерно. Опционалниот пакет за помош ги вклучува адаптивната помош за „едрење“, препознавање сообраќајни знаци базирани, систем за паркирање, помош за долго светло и систем за итна помош.

Новиот Audi Q3 исто така е брилијантен кога станува збор за заштита на патниците. Патничкиот простор е направен од високо цврста композиција на челици. Тие се користат при преминот од надолжните делови на преградата, во централниот тунел, праговите, столбовите А и Б, рамката на покривот и задните надолжни прегради. Челичните компоненти, кои комбинираат мала тежина со екстремна сила, сочинуваат 26% од телото на возилото. Нивната комбинација ги поставува основите за голема безбедност и цврстина.

Европската програма за оценка на нови автомобили (Euro NCAP) е поддржана од конзорциум од европски транспортни министерства, автомобилски клубови, осигурителни здруженија и истражувачки институти. Вклучени се дванаесет институции од осум европски земји. Речиси сите нови возила се тестираат и оценуваат на нивната пасивна и активна безбедност во Euro NCAP. Тест-барањата на програмата значително ги надминуваат применливите стандарди кои се бараат според европското законодавство.

Што бараат миленијалците во еден автомобил?

Генерациите родени помеѓу раните 80-ти и средината на 90-тите имаа навика да им се јавуваат на своите пријатели преку нивниот домашен телефон, но сега тие ги користат последните генерации на мобилни телефони. Овие генерации започна да слушаат музика на касетофони, но моментално ги имаат сите омилени песни поставени на „Cloud“. Тоа се миленијалците, генерација која се издвојува со брза адаптација кон технолошкиот напредок. А денес, оваа група сочинува 12% од сите купувачи во Европа.

Но, што всушност бара оваа хипер поврзана, слободољубива генерација при избор на возило?

Дизајн, пред се: За 40% од сегашните купувачи на автомобили помеѓу 25 и 37 години, надворешните линии се една од главните причини за купување на возило, врз основа на внатрешно спроведени истражувања од SEAT. Слично на тоа, резултатите покажуваат дека една третина од луѓето под 30 години сметаат дека автомобилот е одраз на нивната личност и сакаат автомобилот да го одразува нивниот индивидуален стил. Поврзувањето, звучниот систем и инфо-забавниот систем се дополнителни одлучувачки елементи за еден од секои три миленијалци.

Мал и градски автомобил: Постојат многу опции на пазарот, но оваа генерација има јасна идеја, односно 50% преферираат компактни модели како што се SEAT Leon или Ibiza. Покрај тоа, SUV сегментот е исто така мошне популарна опција за 20% од оваа група, процент кој се зголемува со возраста на купувачите. Сепак, само еден од секои пет миленијалци е способен да купи автомобил со својата заштеда, бројка која се зголемува до 40% во постарите генерации.

Ажурност и со еден клик: Да се биде дигитална генерација што е главно во одлучувањето за купување еден модел или друг, миленијалците спроведуваат детално истражување на Интернет. Според Енрике Пастор, одговорен за истражувања на пазарот и стратегија на производот во SEAT: „Во просек се потребни девет недели за миленијалците да се одлучат за купување. Бидејќи одвојуваат време да бидат подобро информирани и се релативно помалку искусни во процесот на купување автомобил, исто така потребно им е повеќе време за одлука“.
Веб-страниците на производителите и специјализираните извештаи сочинуваат голем процент во однос на нивните главни извори на информации. Една разлика што ги издвојува од нивните претходни генерации, е дека за оваа генерација, важна улога играат и препораките од пријателите и семејството.

Споделувањето е живеење: Во споредба со минатото, начинот на кој луѓето ги користат своите автомобили денес е променет. Според интерни истражувања, миленијалците се првата генерација што е заинтересира за нови форми на мобилност. На пример, 26% од возачите на возраст од 25 до 37 години размислуваат да го делат својот автомобил со други корисници. Всушност, делењето на автомобил е „тренд што може да се очекува да се интензивира во иднина: околу 36 милиони корисници низ светот ќе користат услуги за споделување на автомобилот до 2025 година.“- заклучува Енрике.

Porsche Macan S со нов V6 турбо мотор

Porsche го прошири својот опсег на компактни SUV возила со додавање на моќниот Macan S. Новиот модел од производителот на спортски автомобили има нов три-литарски V6 турбо бензински мотор со филтер за честички на бензин. Тој испорачува 260 kW (354 КС) и има максимален вртежен момент од 480 Nm, што претставува зголемување од 10 kW (14 КС) и 20 Nm во споредба со претходниот модел. Кога е опремен со опционалниот пакет Sport Chrono, новиот Macan S забрзува од 0 до 100 км/ч за само 5,1 секунда, што е 0,1 секунда побрзо од претходниот модел. Највисоката брзина на возилото е 254 км/ч. Неговата потрошувачка на гориво (корелација со NEDC) изнесува 8,9л/100 км. Новиот Macan S ги вклучува сите иновации на производителот во најновата генерација Macan модели. Тука спаѓаат LED светлата на задната страна и новиот, целосно вмрежениот систем за управување на Porsche со 10,9-инчен екран на допир.

Нов V6 турбо мотор

Porsche Macan S сега е опремен со ново-развиен 3.0-литарски V6 турбо мотор. Користејќи го централниот распоред на турбината, турбополначот се наоѓа во внатрешноста на V-спојувањето на цилиндрите. Ова резултира со кратки патеки за издувни гасови помеѓу коморите за согорување и турбо-полначот, за да се обезбеди исклучителна и експлозивно брза реакција. Новиот турбокомпресор со двоен свиток овозможува висок вртежен момент при мали брзини на моторот. Со технологијата за двојно превртување, протокот на издувни гасови континуирано се доставува до турбинското тркало како посебни струи кои значително ги намалуваат недостатоците на циклусот на полнење на притисокот. Напредно развиената геометрија на комората со централен инјектор промовира ефикасна подготовка на мешавината на горивото. Покрај зголемувањето на моќноста по литар, од 113 на 118 КС, емисиите исто така се намалени.

Нова приспособена шасија за подобар баланс

Извонредно спортски, како и секогаш, шасијата на Macan со управување со погон на четири тркала е повторно обновен и повторно оптимизиран како дел од приспособувањето на овој модел. На предната оска, вилушките од алуминиум ги заменуваат претходните челични компоненти. Новиот дизајн на лесни легури е поригиден и ја намалува целокупната тежина, со што управувањето на Macan е попрецизно и ја подобрува удобноста на возењето. Како и претходно, системот за контрола на активната стабилност – Porsche Active PASM, регулираната висина за воздушно потпирање со оптимизирани валчести клипови и новата хидраулика на амортизери, заедно со Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus), се додатоци кои ја подобруваат динамиката на возење и ракување и ја водат до перфекција.

Подобрени сопирачки со попрецизен потисок

Многу детални елементи, исто така, влегуваат во новиот Macan, а возачот ќе го забележи ова пред се во промената на самата педала. Педалата за која станува збор тежи околу 300 g помалку од претходниот челичен дел и делува на главниот цилиндар на сопирачката преку скратена рачка. Ова резултира со побрза реакција на сопирачките, а возачот, исто така, може да почувствува многу прецизна точка на притисок поради цврстата поврзаност. Уште поспортски приод во новиот Macan S се рефлектира во поголемите предни сопирачни дискови, со дијаметар на дискот зголемен за 10 mm до 360 mm, а дебелината на дискот расте од 2 mm до 36 mm. Сите нови перничиња за сопирачки се без бакар. Macan S, исто така, може да биде опремен со керамично-композитните сопирачки Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB).

Нов поаеродинамичен дизајн со целосни LED светла и нови дигитални функции

Macan S, исто така, има придобивки од сите иновации вклучени во најновиот фејслифт, вклучително и тридимензионална задна LED лента. Предните фарови целосно LED како стандард и опционалниот Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus) систем може да се користи за контрола на распределбата на светлината адаптивно.

Новиот Porsche Communication Management (PCM), кој сега има 10,9-инчен Full HD екран на допир, е целосно вмрежен како стандард и вклучува онлајн навигација со сообраќајни информации во реално време, мобилна телефонска врска, два аудио интерфејси и интелигентна контрола на гласот. Други карактеристики кои се вклучени како стандард се Porsche Connect Plus (со LTE телефонски модул и читач на SIM картички), Wi-Fi hotspot и низа нови сервиси на Porsche Connect.

Нови опции: GT спортски управувач, јонизатор и систем за асистирање во сообраќај

Опционалниот спортски спортски управувач GT, кој се појавува и во 911, го зајакнува спортскиот дизајн на ентериерот на Macan S. Подесувачот на режим на возење е интегриран во воланот – вклучувајќи го и копчето Sport Response – кое е дел од опционалниот пакет Sport Chrono. За дополнителна удобност и погодност, можно е опционално да се вклучи и новиот систем за асистирање во сообраќајот, греење на ветробранско стакло и јонизатор, кој заедно со воздушниот филтер кој е вграден како стандард, го подобрува квалитетот на воздухот во внатрешноста на возилото.