2018 December

Светска премиера на ŠKODA SCALA – Редефинирање на компактната класа

Со нов карактер, нова технологија и ново име, ŠKODA SCALA целосно го редефинира сегментот на компактен автомобил за чешкиот бренд. Овој хечбек комбинира емотивен дизајн со високо ниво на функционалност, како и најсовремена конективност и технологија која го го пренесува сензационалниот дизајнерски јазик на концептот VISION RS.

Достапни се пет варијанти на моторот, со излезни моќности кои се движат од 66 kW (90 КС) до 110 kW (150 КС). Покрај тоа, SCALA нуди високо ниво на активна и пасивна безбедност, целосни LED предни и задни светла, голем простор за багаж, како и бројни Simply Clever карактеристики. ŠKODA SCALA ќе биде лансирана на европските пазари во првата половина од 2019 година.

Извршниот директор на ŠKODA, Бернард Маер, изјави: „Започнуваме ново поглавје во компактната класа на автомобили со новата ŠKODA SCALA. Тоа е целосно нов модел кој поставува репер во својот сегмент во однос на технологијата, безбедноста и дизајнот. SCALA совршено го отелотворува „Simply Clever“ мотото на ŠKODA. Убедени сме дека SCALA има најдобри шанси за редефинирање на сегментот А за ŠKODA.“

Новиот концепт за внатрешноста на ŠKODA SCALA е комбинација на ергономијата и квалитет, преку одличниот простор и комфор за патниците и најголемиот багажен простор во сегментот од 467 литри. Освен тоа, SCALA е првиот ŠKODA кој ја добива најновата генерација на инфозабавни системи со екран чувствителен на допир позициониран високо на контролната табла во јасен поглед на возачот. Покрај тоа, опционалниот „Virtual Cockpit“ се одликува со најголем екран во сегментот. Дополнително на тоа се новите декоративни украси и извонредни материјали, како што се меките површини со специфична текстура низ целиот ентериер.

Со лансирањето на SCALA, ŠKODA презема неколку чекори во развојот и целосно се репозиционира во сегментот на компактни автомобили. Со одличната конективност и технологија, висококвалитетната опрема и извонредните материјали, совршено ги претставува вредностите на брендот, кои соодветно се инкапсулирани со терминот „Simply Clever“.

Audi го претстави електричниот седан e-tron GT

– Деби на саемот за автомобили во Лос Анџелес. Претставен првиот електричен четворовратен седан од Audi.

Audi e-tron: Брендот со четирите прстени претставува една од ѕвездите на саемот за автомобили во 2018 година во Лос Анџелес. Концептот Audi e-tron GT со електричен погон, купето со четири врати го доживеа своето деби.

Следниот електричен Audi е претставен, следејќи ги стапките на Audi e-tron SUV и Audi e-tron Sportback, закажани за 2019 година. Овој пат со рамна подна архитектура која обезбедува одлични пропорции и низок центар на гравитација. 434 kW (590 КС) обезбедуваат перформанси на спортски автомобил. Вртежниот момент се пренесува на тркалата преку Quattro перманентниот погон на сите тркала со векторирање на вртежниот момент, како што би очекувале за таков динамичен Audi.

Инспирација извлечена од воздушниот тунел

Рамен, широк и со долго меѓуоскино растојание – тоа се пропорциите на класичен Gran Turismo. И концептот Audi e-tron GT ги одразува овие со должината од 4,96 метри, 1,96 метри и висина од 1,38 метри. Лесното купе со четири врати се произведува со мулти-композитна конструкција. Овде имате дел од покривот направен од јаглерод заедно со бројни алуминиумски компоненти и потпорни елементи изработени од челик со висока цврстина. Технологијата за овој автомобил беше развиена во тесна соработка со Porsche. Дизајнот и карактерот се полни со непогрешливата Audi ДНК.

Широките линии и бројните функционални елементи на возилото, како и воздушните отвори на лаковите на тркалата и цврстиот заден дифузер го нагласуваат неговото потекло од тунелот за ветер. Нискиот коефициент на воздушен отпор ја намалува потрошувачката и визуелно го истакнува дизајнот на e-tron.

Одржлива иднина: внатрешноста

Четири врати, четири седишта со 2.90 метри меѓуоскино растојание – внатрешноста на Audi e-tron GT концептот обезбедува голема доза на секојдневна употребливост, заедно со врвен квалитет. Функционалниот центар на ентериерот се наоѓа на предниот дел, видливо фокусиран на возачкото седиште. Централната конзола, големиот екран осетлив на допир во горниот дел и линијата на дизајнот на кабината го опкружуваат просторот на возачот, совршено ги вградуваат ергономските елементи на контролите и инфозабавниот систем на Audi e-tron GT. Светлите бои во горниот дел од кабината и постепено потемната градација до подната површина создаваат впечаток на чист простор. Спортските седишта инспирирани од моторните трки во двата сета на седишта обезбедуваат оптимална странична поддршка дури и кога се движат во свиоци при брзина.

Со концептот автомобил дизајнерите намерно посегнале кон конзистентна употреба на одржливи материјали – јасна изјава за современиот автомобилски дизајн. Производи со животинско потекло не се користат воопшто: концептот Audi e-tron GT доаѓа со вегански ентериер. Софистицираната, синтетичка кожа се користи на седиштата и на другите површини на трим. Ткаенини направени од рециклирани влакна се користат на перничињата на седиштата, како и на потпирачите за раце и на средишната конзола. Микрофибер материјалот го красат наслонот и обликот на столбовите на прозорецот. Дури и теписонот од длабокиот слој е направен од одржлив прелив Екоил, рециклирано влакно направено од употребувани мрежи за риболов.

Со два багажни простори, концептот Audi e-tron GT нуди многу голема праткичност при поминување на големи дестинации. Тука целосно ја користи својата предност во концептот како електричен автомобил со компактни погонски единици. Задниот багажен простор нуди волумен до 450 литри, додека под предната хауба има дополнителни 100 литри капацитет.

Перформанси и досег

Моќност од 434kW (590КС) – импресивни бројки за потенцијалот на новиот концепт. Одделни електрични мотори се поставени на предните и задните оски. Во двата случаи овие се перманентно синхрони мотори. Тие го пренесуваат вртежниот момент на патот преку сите четири погонски тркала – природно новиот концепт на Audi e-tron GT е исто така вистински Quattro. Електричниот погон е максимално прецизен, бидејќи нема механичка врска помеѓу предната и задната оска. Електронскиот контролен систем го координира погонот помеѓу оските, како и помеѓу левите и десните тркала. Тоа значи оптимална влечна сила и одлични перформанси.

Возилото забрзува од 0 до 100 км/ч за околу 3,5 секунди пред да стигне до 200 км/ч за нешто повеќе од 12 секунди. Највисоката брзина е ограничена на 240 км/ч за да се зголеми опсегот. Една одлика што не може да се совпадне со целата конкуренција е опцијата за целосно искористување на потенцијалот за забрзување на возилото неколку пати по ред. Додека на друго место дискот е префрлен на overdrive за топлинска рекулација, Audi e-tron GT концептот може да му обезбеди на возачот да го искористи полниот потенцијал на двата мотори и на батеријата, благодарение на неговата софистицирана стратегија за ладење.

Опсегот на концептниот автомобил ќе биде над 400 километри, утврден според новиот WLTP стандард. Потребната енергија за возење доаѓа од литиум-јонска батерија со енергетска моќност поголема од 90 kWh, која ја зафаќа целата подна површина помеѓу предната и задната оска со својот рамен дизајн. Одлучувачката предност на овој дизајн е екстремно нискиот центар на гравитација на автомобилот – споредлив со оној на Audi R8. Управувањето со сите тркала го претвора возењето во совршена синтеза на агилност и прецизност како спортски автомобил, дополнета со врвна стабилност.

Системот за рекуперација го зголемува опсегот до 30 проценти за електричните возила на Audi – ова е неопходно дури и со таков спортски автомобил како концептот Audi e-tron GT. Рекуперацијата ги вклучува и двата електрични мотори и електро-хидраулички интегрираниот систем за контрола на сопирачките.

Различни режими за рекуперација се комбинираат со мануелна рекуперација со помош на менувач и со автоматска рекуперација преку помошниот систем за предвидување и рекуперација на сопирачката со непречена транзиција помеѓу електричното и хидрауличното забавување. Концептот Audi e-tron GT ја обновува енергијата исклучиво преку електричните мотори, без употреба на конвенционалната сопирачка – која покрива повеќе од 90% од забавувањето. Како резултат на тоа, енергијата се враќа назад во батеријата практично со сите нормални маневри за сопирање. Сопирачките на тркалата се вклучени само кога возачот забавува за повеќе од 0,3 G користејќи ја педалата на сопирачката. Концептот Audi e-tron GT има керамички дискови со високи перформанси, кои исто така работат перфектно при повеќекратни екстремни забавувања, без да се загрозат перформансите на сопирањето.

Намалување на времето за полнење: 800-волти систем за полнење

Батеријата во концептот Audi e-tron GT може да се полни на неколку начини: со користење на кабел кој е поврзан зад капакот на левото предно крило, или преку бесконтактна индукција со Audi Wireless Charging. Со индуктивното полнење, подот каде што автомобилот треба да биде паркиран е поврзан со напојувањето при што полнењето се одвива непречено. Алтернативното магнетно поле предизвикува наизменичен напон во секундарната серпентина поставена на подот на автомобилот, низ воздушниот јаз. Со излезна моќност од 11 kW, концептот Audi e-tron GT може да биде целосно наполнет преку ноќ.

Полнењето со кабел е многу побрзо, бидејќи купето со четири врати е опремено со систем од 800 волти. Ова значително го намалува времето на полнење во споредба со конвенционалните системи кои во моментов се користат. Така што потребно е само околу 20 минути да ја надополни батеријата на 80 проценти од својот капацитет, уште еднаш обезбедувајќи опсег од повеќе од 320 километри (WLTP). Сепак, концептот e-tron GT, исто така, може да се полни на полначки станици со пониски напони, обезбедувајќи му на возачот пристап до целата мрежа за полнење.

Audi: електричната офанзива продолжува

Марката со четирите прстени ја започна својата електрична офанзива со светската премиера на електричниот SUV Audi e-tron во септември 2018 година. До 2025 година, Audi ќе понуди дванаесет автомобили со целосен електричен погон на најважните пазари ширум светот и ќе постигне приближно една третина од продажбата со електрифицирани модели. SUV во рамките на ова портфолио го вклучуваат Audi e-tron и Audi e-tron Sportback, кои ќе се појават во 2019 година. Покрај тоа, ќе има и голем број модели со класичен распоред на каросеријата како што се Avant и Sportback. Опсегот ќе го покрие секој релевантен пазарен сегмент од компактната до луксузната класа.

Volkswagen инвестира во иднината

Групацијата Volkswagen инвестира во својата иднина.

Во текот на следните пет години до крајот на 2023 година, компанијата ќе се инвестира речиси 44 милијарди евра за идните прашања за е-мобилност, автономна возење, нови решенија за мобилност и дигитализација во своите возила.

“Една од целите на стратегијата на Групацијата Volkswagen е да се забрза темпото на иновациите. Ние ги фокусираме нашите инвестиции на идните полиња на мобилност и систематско спроведување на нашата стратегија “, рече Херберт Диес, извршен директор на Volkswagen Aktiengesellschaft, по редовниот состанок на Надзорниот одбор.

Фокус на понатамошно подобрување на сите брендови и сите единици на Групацијата

Групацијата Volkswagen постојано работи на подобрување на работењето кај сите брендови и компании со цел да ги финансира огромните предизвици на иднината од сопствените ресурси. Програмите за обезбедување на договорените цели беа иницирани од страна на брендовите и компаниите. Френк Witter, група на управниот одбор за финансии и ИТ, коментира: “Ние стоиме зад нашите цели и инвестиции, ние сме фокусирани и дисциплинирани, и ние систематски ќе продолжиме по нашиот пат.”

Партнерствата се клучен успешен фактор за обликување на иднината

Покрај планираното инвестирање, Надзорниот одбор, исто така, се консултираше и за понатамошните иновативни проекти. Разговорите со Ford за индустриска соработка, објавени претходно, напредуваат позитивно досега. Двете компании се надополнуваат едни со други многу добро во смисла на производи и региони. Заедничкиот развој и производство на голем број лесни комерцијални возила е во суштината на предвидената соработка. Volkswagen очекува значајни синергиски ефекти од потенцијалот за намалување на трошоците или зголемување на перформансите преку нивоа. Ford и Volkswagen, сепак, ќе останат конкуренти, бидејќи предложената соработка во никој случај не се однесува на комерцијални, маркетинг или ценовни стратегии. Идентификувани се и дополнителни области на соработка надвор од сегментот на лесни комерцијални возила со потенцијал за проширување на соработката.

ŠKODA повтoрно ја одбрани WRC 2 титулата

На годишната прес конференција на ŠKODA Motorsport во Прага се прослави освојувањето на WRC 2 Шампионатот за возачи, како и за совозачи трет пат по ред, и освојувањето на WRC 2 Тимскиот Шампионат за четврта година по ред. Возачите на ŠKODA, Јан Копески, Понтус Тидеманд и Кале Рованпера ги зазедоа првите три места во финалето на WRC 2, одбележувајќи ја 2018 година како најупешната година во историјата на ŠKODA Motorsport

Но, ŠKODA тимот не собра победи и титули само на Светското Рели Првенство на ФИА. Приказната за успехот на чешкиот бренд се рашири низ целиот свет. Собирајќи победи во сите пет натпреварувања, еден тим доминираше во азиско-пацифичкото рели првенство ФИА 2018 (APRC) со возачот Јуја Сумијама и навигаторот Такаширо Јасуи од Јапонија. Достигнувањата на нивниот тим „Куско“ продолжи успешно, а поддржувачките тимови на ŠKODA Motorsport славеа и изминатите години во азиско-пацифистичкиот регион. Со атмосферскиот ŠKODA FABIA S2000, од 2012 до 2014 година ŠKODA го постигна APRC хет-трикот, а следните години чешкиот бренд додаде четири титули по ред со турбо моторот на ŠKODA FABIA R5.

Манвир Синг Барјан и Дру Стурок го освоија Азиското Рели Првенство ФИА.

По освојувањето на Јужно Американското Рели Првенство на ФИА во 2013, 2016 и 2017 година, ŠKODA тимот составен од Густаво Саба и Фернандо Мусано беа повторно најуспешни. Покрај нивните три победи, тие се искачија и на првото место во CODASUR категоријата на Светското Рели Првенство ФИА во Аргентина.
Во Европското Рели Првенство на ФИА, трите најдобри позиции од категоријата за возачи до 28 години, беа освоени од возачите на ŠKODA FABIA R5, а за успехот да биде комплетен, 17 национални првенства беа освоени исто така од тимовите на ŠKODA.

Преглед на титули и првенства освоени од тимовите ŠKODA во 2018 година:
Светското рели првенство ФИА (WRC 2)
• ФИА WRC 2 шампионат за возач и совозач: Јан Копески и Павел Дреслер (CZE / CZE)
• ФИА WRC 2 тимски шампионат: ŠKODA Motorsport

Азиско-пацифичкото рели првенство ФИА (APRC)
• Шампионат за возач и совозач: Јуја Сумијама и Такаширо Јасуи (JPN/JPN)
• APRC куп за производители: ŠKODA
• APRC тимска награда: тим Куско

Јужно американско рели првенство ФИА (CODASUR)
• Шампионат за возач и совозач: Густаво Саба и Фернандо Мусано (PRY/ARG)

Африканско рели првенство ФИА (ARC)
• Шампионат за возач и созач: Манвир Синг Барјан и Дру Стурок (KEN/GB)
• Куп на ARC производител: ŠKODA

Европско рели првенство ФИА, У28 категорија (ERC)
• Шампионат за возач и совозач: Николај Грјазин и Јарослав Федоров (RUS/RUS)

Volkswagen Multivan и Amarok ја добија наградата „Auto Trophy 2018“

– Multivan секогаш победува: избран за најпопуларен ван 11 пати по ред

Двојна победа: Volkswagen Комерцијални возила (VWN) Multivan и Amarok убедливи во „Auto Trophy“, анкета на читателите на AUTO ZEITUNG. Двата модели ги ги освоија своите категории – Multivan по единаесеттиот пат во Ван категоријата, Amarok V6, првпат во новите категории на пикап.

Multivan е избран за најпопуларниот ван со освоени 23 000 гласови, или 30,5% од читателите на „AUTO ZEITUNG“ во оваа категорија. Со ова гласање, Multivan продолжува да доминира во својата категоријата, која претставува најголемата категорија за избор на возило помеѓу 14 кандидирани модели. За Volkswagen Multivan оваа награда претставува веќе единаесетта победа доделена од читателите на „Auto Trophy“ по ред.

Во категоријата за пикапи, Amarok беше убедлив за читателите. Пикапот со својот V6 мотор, од 258 КС и вртежен момент од 580 nm, го освои првото место со 29 отсто од гласовите. Претходно, претставниците на меѓународните медиуми по вторпат го изгласаа Amarok како „Меѓународен пикап“- единствениот од ваков вид.

„Auto Trophy“ наградата беше вкупно доделена на 31 победник во својата категорија од страна на AUTOZEITUNG во 2018 година. Вкупно 23.083 читатели во 22 национални категории можеа да изберат од 42 марки и 207 автомобили. Покрај тоа, имаше седум меѓународни категории во кои читатели од други европски земји и од САД би можеа да гласаат.

Зимско тестирање – Инженерите на Seat на Арктикот

– Секоја година 150 техничари и инженери се упатуваат кон шведската Лапонија за да извршат близу 60 тестови и да поминат 30.000 км

– Клучот за работа на -25 степени е страста за автомобилите

– Седум наутро во локација во близина на Арктичкиот круг. Гонзало Гименез, шеф на системот за сопирачки и активни сигурносни системи во SEAT, ја проверува временската прогноза со надеж дека денот ќе биде сончево, барем кога надворешната температура ќе изнесува – 25 степени. Секоја година, до 90 возила одат на битка против снег, мраз и екстремни температури. Целта е да се гарантира дека сите системи функционираат правилно пред купувачите да ги поседуваат своите возила.

– Нивната канцеларија – замрзнатото езеро: Гонзало и неговиот тим, составен од 16 инженери и експериментатори, го прават својот пат до она што ќе биде нивна канцеларија десет недели од годината: работејќи на езеро од шест квадратни километри под нивните нозе. Ледениот слој од 60 сантиметри ја прави соодветна патеката за возење.

– Доведување на автомобилите до нивните граници: овие инженери вршат до 60 различни тестови во времето што го поминуваат во Лапланд. Овој пат, првиот тест на денот се состои во деактивирање на системот за контрола на стабилноста на ESC за различни степени, па дури и целосно. Ако возилото се изгасне, тие осигуруваат дека системот ги стабилизира тркалата за да може да се врати на патеката.

200 метри долга патека што е половина асфалт и половина мраз за тестирање, критична и честа ситуација на патиштата во нордиските земји. Гонзало вози неколку пати со сопирање на двете површини истовремено. Ова е начинот на кој тие го насочуваат системот ABS, кој му помага на возачот да ја контролира стабилноста на автомобилот.
Важноста на податоците: според Гонзало – главната промена е „начинот на кој технологијата еволуирала. Таа има направено разлика и во ефикасноста на системите на возилото, како и во работните алатки што ни се достапни, што се сé повеќе и повеќе моќни и брзи“. Кога ќе заврши денот, анализираат податоците добиени од тестовите, а според резултатите ги прилагодуваат различните системи.
Вршење тестови низ целиот свет: тестирањето започнува одново во лето, кога инженерите на Техничкиот центар три недели патуваат во пустински регион. Тие ги посетуваат сите пет континенти во текот на годината за тестирање на прототипи во сите временски услови и на сите видови површини. Како резултат на тоа, возачите можат да сметаат на безбедно возење на било кој пат и во било какви услови.