ŠKODA е официјален партнер на Тур де Франс по 15-ти пат

– ŠKODA го поддржува Тур де Франс од 2004 година

За време на трката, логото на ŠKODA ќе се појави и на Зелената Маичка; компанијата го спонзорира дресот за најдобриот спринтер по четврти пат по ред. Навивачите можат да ги забележат возилата на производителот по патеката или на телевизиските екрани. Традиционалниот Чешки бренд го поддржува велосипедскиот настан на годината, како официјален партнер и официјално партнер возило од 2004 година. Оваа година се одбележува 15-тата годишнина од соработката, а ŠKODA оваа година ќе испрати вкупно 250 организациски и придружни возила за поддршка на настанот.

Ален Фавеј, член на одборот за продажба и маркетинг на ŠKODA AUTO, вели: „Како производител што започна со производство на велосипеди, велосипедизмот е особено важен за нас. Нашата сеопфатна и видлива инволвираност во велосипедизмот ја зајакнува сликата и свеста за брендот ŠKODA”.

Во прилог на ŠKODA OCTAVIA, флотата вклучува и два SUV модели ŠKODA KODIAQ и ŠKODA KAROQ, како и ŠKODA SUPERB, кој повторно ќе биде предводникот на велосипедистите во текот на турата: Директорот на Тур де Франс, Кристијан Прудом, ќе ја користи црвената лимузина како мобилен контролен центар, каде што ќе биде информиран за последните новисти. Тој исто така може да го отвори панорамскиот стаклен покрив од вториот ред на седиштата со притискање на копче, овозможувајќи му да застане во задниот дел. Возилото ќе му овозможи да го предводи пелонот од оптимална позиција пред да даде одобрение за стартување на секоја фаза.

105-тиот Тур де Франс започна на 7 јули со Гранд Департ на Атлантскиот остров Noirmoutier-en-lle. За време на тринеделната трка, 176 велосипедисти ќе поминат низ 21 етапа, што ќе опфаќа вкупно 3.351 километри. На патот низ Франција, групата ќе ги притисне своите граници на планинските етапи. Возачите мора да го совладаат Кол де ла Коломбиер, Кол де ла Медлејн и озлогласеното искачување на Алпе d’Huez пред да ја преминат целта на Париските Champs- Elysées на 29-ти јули.