Иконскиот Volkswagen California го бележи својот 30ти роденден

Volkswagen Комерцијални возила ја слави својата 30-та годишнина од својата икона за кампување со специјалниот модел “California 30 години”. Автомобилот на годишнината е ограничен на 999 примероци.

Во меѓусебните патувања, California е разноврсно комби. За време на викендите и на празниците, пак, се трансформира во авантуристичко возило со pop-up покрив. Volkswagen Комерцијални возила ја презеде оваа конфигурација на секојдневно возило и кампер ван и го усоврши во чест на годишнината. California 30 години следи во традицијата на претходните специјални модели како California Freestyle (2002), California NoLimit (2007) и California Generation (2013), кои сите одамна станаа негувани колекционерски модели со трајна вредност. California 30 години го има истиот потенцијал. Секоја од произведените 999 ќе ги носи своите надворешни значки, на кои ќе биде втиснат серискиот број на производството.

Однадвор California 30 години има покрив во контрастните бои на “Металик рефлексна сребрена” или “Металик Индија сива”. Куќиштето на огледалото на крилото е во иста нијанса. Б-столбовите се во сјајна црна боја. Дополнителните карактеристики (во споредба со Калифорниското крајбрежје), исто така, вклучуваат висококвалитетни 17-инчни “Cascavel” алуминиумски тркала во “Сребрена” или “Антрацит” изведба.

Во внатрешноста ограниченото издание е индивидуализирано со новиот декор за кујнски елементи и шкафови. Стандардните функции вклучуваат концепт за внатрешно осветлување “Camper” со LED светилки во pop-up покривот, задната врата и кујнските елементи. Интегриран во задниот дел на возилото, пак, е врската за надворешен туш. Помошното греење, опремено како стандард, го прави подобро во пролет и попријатно на есен. Како и преку контролниот систем во надземната конзола (со тајмер), може да се активира преку безжичен далечински управувач. Дополнително достапен како опција е двојно застаклување за патничкиот простор, за подобра звучна и топлинска изолација.

Понатамошното прилагодување на California 30 е можно, по желба, преку изборните додатоци за помош при возењето и “Tour”. Пакетот “Tour” вклучува дополнителен удобен душек (го прави креветот уште попријатен), магнетна факел ламба (полнење преку базната станица до совозачот ) и кука за влечење. Пакетот за помош при возењето вклучува LED фарови со систем за чистење, LED задни светла, “ParkPilot” (визуелен и акустичен асистент за паркирање), асистент за промена на лента од странична помош, контрола на патувањето, електрично прилагодување, преклопни ретровизори и пакетот “Light & Sight” со сензор за дожд, автоматско затемнување на ретровизори, автоматско управување на предните фарови и понатамошно разновидно светло.

Специјалниот модел на Калифорнија 30 години е откриен на саемот “Караван салон” во Дизелдорф.