2018 June 06

Новиот лик во Q семејството: Audi Q8

Audi Q8 ја комбинира елеганцијата на луксуз во купе со четири врати со практична разновидност на голем SUV. Богатно опремен, сеопфатно поврзан и доволно моќен за авантурите надвор од патот, тој е сигурен придружник за бизнис и забава. Audi Q8 започнува на европскиот пазар во третиот квартал од 2018 година.

Разновиден, спортски, елегантен: димензиски и просторен концепт

Audi Q8 зрачи со спортска динамика и престиж како ниеден друг SUV од брендот со четирите прстени. Долг од 4,99 метри, широк 2,00 метри и висок 1,71 метри, SUV купето е пошироко, пократко и пониско од неговиот сестрински модел Q7. Со меѓуоскино растојание од речиси 3 метри, нуди пространа внатрешност која доминира во однос на своите директни конкуренти во најрелевантните димензии, вклучувајќи ја должината на внатрешноста и височината. Во задниот дел поставени се три седишта со надолжно прилагодување по потреба. Со навалени потпирачи за седишта, багажниот простор изнесува 1,755 литри.

Новото присуство на Q семејството: надворешен дизајн

Со вметнатиот Singleframe во октогонален дизајн, Audi Q8 е новото лице на семејството Q. Решетката за ладилникот стои исправено и заедно со спојлерот кој е поставен кон предниот дел и големите, високо контурирани воздушни приливи, го нагласува самоуверениот изглед. Елегантно опасната покривна линија завршува во нежно наклонети D-столбови и се потпира на Quattro лаковите на тркалата, во кои се сместени 22 инчни тркала. Бројни детали укажуваат на дизајнот на оригиналниот Quattro. Силните контури и атлетски тесните површини даваат чувство на моќ, софистицираност и посебна динамика на постојаниот погон на сите тркала. Спојлерот, лајсните на лаковите на тркалата, лентите за триење на вратата и дифузорот се во контрастна боја, за понатамошно нагласување на надворешниот изглед.

Стандардните LED фарови го осветлуваат патот, со HD Matrix LED технологија достапна како опција. Тука е и тродимензионалниот потпис на дневните предни и задни светла кои имаат дигитален карактер.

Спортско возачко искуство: суспензија и возење

Audi е Quattro и Quattro е Audi – се разбира ова се однесува особено на Q8, врвен SUV на брендот. Диференцијалот чисто механички ги пренесува силите на предната оска и задната оска со сооднос од 40:60 како стандардно. Кога е потребно, пренесува повеќе сила на оската со подобра тракција. Со 254 милиметри простор над земјата, кратките надминувања на препреките и контролата на спуштањето на ридовите значи дека Audi Q8 може да продолжи и по завршувањето на асфалтираните патишта. Суспензијата со контрола на амортизерите е стандардна. Audi нуди адаптивна воздушна суспензија со контролирано амортизирање како опција, со комфор или спортско поставување. Ја прилагодува висината на возењето во зависност од ситуацијата на возење и желбата на возачот за околу 90 милиметри.

Сите погонски системи се особено ефикасни благодарение на новата блага хибридна технологија (MHEV).

Примарниот електричен систем со 48 волти вклучува два важни технолошки модули: литиум-јонска батерија и стартер за појас. За време на сопирањето, тој може да врши рекуперација до 12 kW моќ која ја враќа назад во батеријата. Технологијата MHEV овозможува долги фази на рекуперација со деактивирање на моторот и опсег за старт-стоп кој започнува на 22 км / ч.

Премиум внатрешност

Дигиталната прецизност од Audi и високото ниво на интеграција на новиот дизајнерски јазик и техлоногија се лесно забележливи. Audi Q8 го добива и најновиот MMI мултимедијален уред и комбинација од два големи дисплеи – еден, 10.1 инчен кој се користи за мултимедија и навигација, а под него има уште еден 8.6-инчен дисплеј наменет за климатизацијата, загревањето и внесувањето на текст. Во мракот, опционалното контурно светло ги трасира карактеристичните линии на дизајнот на ентериерот и обезбедува осветлување за три-димензионалното Quattro лого лоцирано пред совозачот. Опциите кои вклучуваат прилагодени контурни седишта со функција за масажа и вентилација, четири-зонско автоматско климатизирање и пакет за квалитет на воздух дополнително го подобруваат елегантен амбиент.

Audi Q8 е врвен и во однос на квалитетот на звукот и конекцијата благодарение на Audi LTE модулот. Истото важи и за напредниот звучен систем Bang & Olufsen. Тоа обезбедува фасцинантен 3D звук до сите пет седишта. Музиката се пренесува токму како да е снимена во концертната сала.

Технологијата го нагласува новиот Volkswagen Touareg

– Камерата за топлинска обработка на Touareg може да открие загрозени лица и диви животни ноќе порано од било кое човечко суштество
– Функцијатата за Night Vision може да открие објекти до 130 метри во мрак, да го предупреди возачот и да го активира системот за сопирање
– Иновативна карактеристика: новиот Touareg е првото возило на Volkswagen со активна управувачка задна оска
– Новиот систем за управување со сите тркала го прави овој луксузен SUV компактен автомобил за во град

Новиот Touareg ќе биде пуштен на пазарот опремен со голем број иновации дизајнирани да помогнат во минимизирање на опасните ситуации. Новиот Touareg е првиот модел на Volkswagen достапен со системот Night Vision. Термичката камера (инфрацрвена камера) интегрирана на предниот дел на возилото го регистрира инфрацрвеното зрачење што доаѓа од живите организми. Ако оваа камера детектира луѓе или животни, асистентот го предупредува возачот. Ова го намалува ризикот од загрозување на пешаците, особено кога станува збор за не толку добро осветлени градски улици.

Деталните карактеристиките на новиот систем вклучуваат: Инфрацрвена камера која може да регистрира објекти било тие да стојат или да се движат како пешаци, велосипедисти и животни во опсег од 10 до 130 метри пред автомобилот. Откако тие ќе влезат во т.н. дефиниран коридор возачот е предупреден преку екранот во дигиталниот кокпит – дигиталната инструмент табла на новиот Touareg.

Надвор од ризичниот коридор, минувачите и животните се обележани со жолто во црно-белата сликата создадена од системот за ноќна визија (Night Vision). Ако поминат низ одредени граници по должината на патот, фигурите со жолта боја стануваат црвени. Дури и ако екранот за системот за ноќна визија не е активиран, екранот автоматски се префрлува на овој режим кога ќе се открие опасност и кога брзината е поголема од 50 км / ч, па ги прикажува луѓето и животните во црвена боја.

Благодарение на новите интерактивни „IQ.Light – LED матрични фарови“, кои што се вградени во новиот Touareg, луѓето во потенцијалната опасната област накратко се осветлуваат кога се вози со брзина поголема од 60 km / h за тие дојдат уште поизразени кај возачот. Станува збор за еден вид на предупредување без заслепување на засегнатите лица. Оваа функција исклучиво доаѓа во комбинација со системот Night Vision. Со комбинација на Night Vision и IQ.Light-LED фаровиte, опасните ситуации може да се препознаат многу порано и истите тие да бидат безбедно решени.

Иако звучи како обид да се постигне невозможното, но со новиот Touareg, Volkswagen нуди луксузен SUV на пазарот кој е агилен и лесен за ракување како компактен автомобил. Може ли тоа навистина да функционира? Секако дека може благодарение на новиот развиени систем за управување со сите тркала. И предните и задните тркала се ставаат прецизно во функција во согласност со специфичната ситуација во возењето. Ова управување со сите тркала е една од причините зошто овој SUV толку преицизно и лесно ги сече кривините во тесните градски улички и лесно се управува. Новиот систем, исто така, обезбедува дополнителна стабилност на возењето при големи брзини.

Во суштина постојат два вида на сценарио за возење, каде опционалниот систем за управување со сите тркала прави големо влијание: возење со брзина под 37 км / ч и со брзина над 37 км / ч. Маневрирањето со новиот Touareg e навистина лесно, па дури и да имаме закачено со себе приколка. Новиот систем за управување со четири тркала ни овозможува лесно маневрирање, а електрично управуваната задна оска се движи во зависност од ситуацијата и со тоа го олеснува возењето и паркирањето.

Новата функција за управување со сите тркала, заедно со воздушната суспензија, се нуди како дел од пакетот кој вклучува автоматска адаптивна суспензија, подесување на висината и електронска контрола на амортизацијата. Овој пакет ја носи агилноста на Touareg до ниво што беше практично незамисливо во овој сегмент до неодамна.

Audi добитник на повеќе награди

„Auto Zeitung“: Audi A7 Sportback добитник на „Design Trophy“

Повеќе од 13.000 читатели на „Auto Zeitung“ го доделија својот глас за најдобрите нови дизајни на автомобили во пет класи на натпреварот за наградата „Design Trophy“. Новиот Audi A7 Sportback победи во класата „Седан“ со 13,5 отсто од гласовите. Големото купе со четири врати, исто така го освои и третото место во генералниот пласман „Шампион на сите класи“. Со оваа победа, Ауди ја продолжува својата успешна приказна во доделувањето на наградата „Design Trophy“.

Светски Медиски Фестивал: две награди за видео-филмовите на Audi А8

Жирито на Светскиот Медиски Фестивал ги номинираше и награди два Audi филма со наградата за интермедијални глобуси: целокупниот документарен филм „Изработка на Audi A8“, произведен за n-tv од хамбурската продукциска компанија M4 Automotive, беше претставен со GOLD награда во категоријата „Технолошка Документација“. Жирито ја додели на Audi сребрената награда во категоријата „Веб-презентација на производи“ за филмот Audi A8 Spiderman, што привлече внимание за време на претходната комуникациска кампања за светската премиера на Audi A8. Церемонијата за доделување на наградите се одржа на 19-тиот Светски Медиски Фестивал.

„Automovil Panamericano Magazine“: Audi A3 е избран за најдобар компактен седан

Audi A3 седан ја освои категоријата „Компактен седан“ на наградите “Најдобри автомобили 2018” од магазинот Automovil Panamericano од Мексико по трет пат по ред. За прв пат оваа година, следбениците на социјалните медиуми и љубителите на магазинот гласаа заедно со читателите.

Автомобил на годината во Луксембург: пет награди за Audi

Audi освои пет награди во доделувањето на наградата „Автомобил на годината“ во Луксембург.
А3 преовладуваше со околу една четвртина од гласовите во компактната класа. Второто место му припадна на А8 во луксузната класа, на Q2 меѓу компактните SUV и на Q5 меѓу средните SUV. Audi A5 Coupé го освои третото место во сегментот за спортски автомобили, кабриолет и купе. Автомобилскиот уредник на медиумската компанија Сен-Пол Луксембург ги номинираше автомобилите од различни категории и 21.000 читатели гласаа на нивниот ранг.

Schibsted Motor Awards во Шпанија: победа за Audi A8

Audi A8 е избран за еден од најдобрите седани во целост од 2018 година на Schibsted Motor Awards во Шпанија. Овој натпревар беше организиран од популарниот автомобилски портал Coches.net. Корисниците можеа да избираат од повеќе од 50 модели во осум категории.

Автомобил на годината – COTY: Audi A5 Sportback најдобар седан

Audi A5 Sportback е најдобриот голем седан од 2018 година. Ова беше пресудата на жирито на доделувањето на наградата за автомобил на годината во Тајван. Жирито особено го пофали елегантниот надворешен дизајн, хај-тек карактеристики како што се Audi виртуелната пилотска кабина и извонредната динамика на возење на автомобилот. Наградата беше презентирана од магазинот „CarNews“, најпопуларниот автомобилски магазин во земјата. Меѓу повеќе од 30 членови на жирито беа автомобилски новинари, како и автомобил ентузијасти, научници и новинари на начин на живот.

Автомобил на Годината (MECOTY) во Абу Даби: Ауди со три победи

Ауди постигна трикратна победа на наградите за Автомобил на Годината во Блискиот Исток во Абу Даби (Обединети Арапски Емирати): TT RS беше почестен како најдобро спортско купе; RS 3 седан – најдобар компактен спортски седан и премиум спортски купе. Како резултат на тоа, брендот со четирите прстени освои три од петте класи во кои се натпреваруваше. 16 членови на жирито – претставници на медиумите од неколку земји од Блискиот Исток – ги подложија номинираните автомобили на повеќестепен процес на селекција во период од десет месеци. MECOTY се одржа во 2018 по петти пат – и Audi е доминантен бренд меѓу листата на претходни победници.

Автомобил на Годината (COTY) во Дубаи: Audi победи со A8 и RS 5 Coupé

Двојна победа за Audi во Обединетите Арапски Емирати: Audi A8 и RS 5 Coupé ги освоија своите категории во натпреварот Car of the Year 2018 во организација на магазинот „Wheels“. Членовите на жирито ги оценуваа 60-те номинирани модели врз основа на тест возења. Тие го пофалија богатството на нови технологии во луксузниот седан Audi и спортската и безбедносна опрема во купето. Ова беше втора победа во регионот оваа година за А8, откако беше прогласен за најдобар голем премиум седан од магазинот „Автомобил“.

Новиот Porsche Cayenne сега е достапен и како plug-in хибрид

Porsche дополнително го проширува својот асортиман на хибриди: новиот Cayenne E-Hybrid ја комбинира најдобрата динамика на возење во својата класа со максимална ефикасност. Три-литарски V6 мотор (250 kW / 340 КС) комбиниран со електричен мотор (100 kW / 136 КС), генерираат системска моќ од 340 kW (462 КС). Максималниот вртежен момент од 700 Nm е веќе достапен веднаш над вртежниот момент на неутралната брзина; стратегијата за дополнителна моќ (boost) е идентична со онаа на 918 Spyder. Новиот plug-in хибриден погон на Cayenne овозможува забрзување од 0 до 100 километри на час за 5,0 секунди и максимална брзина од 253 километри на час. Новиот Cayenne E-Hybrid може да помине растојание од 441 километри при брзина до 135 километри на час само на електрична енергија. Просечната потрошувачка според NEDC (новиот европски циклус на возење), во зависност од сетот на употребените гуми, е 3.4 – 3.2 l / 100 km гориво и 20.9 – 20.6 kWh / 100 km електрична енергија.

Моќност од 462 коњски сили со концептот за дополнителна моќ (boost) од 918 Spyder
Системот за дополнителна моќ (boost) кој произлегува од Porsche 918 Spyder е нов додаток. Тој гарантира дека електричниот мотор може да се користи во сите стандардни режими за возење кои ги вклучува Sport Chrono пакетот за дополнително зголемување на перформансите. Ова значи дека максималниот вртежен момент на системот станува достапен додека го притискате педалот за гас. Во зависност од ситуацијата и потребите во возењето, возачите може да продолжат да го зголемуваат вртежниот момент низ целиот опсег на брзини. Ова води до поагилно и супериорно искуство во возењето. Степенот на поддршката од дополнителната моќ и полнењето на батеријата за време на патувањето зависи од режимот на возење. Во режимите Sport и Sport Plus, кои се фокусирани на перформансите, речиси целосната енергија на батеријата може да се искористи за „boost“. Во спортскиот режим, батеријата се полни само колку што е потребно. Во режимот Sport Plus, батеријата се полни колку што е можно побрзо. Другите режими ја поддржуваат максималната ефикасност на возењето.

Нов хибриден модул и менувач со брзо префрлување Tiptronic S
Porsche го редизајнира подвозјето на Cayenne E-Hybrid. Хибридниот модул се состои од високо интегрирана комбинација на електричен мотор и одвојувачка спојка. За разлика од претходниот, одвојувачката спојка работи електромеханички, што овозможува уште побрзо време на реакција. Преносот го спроведува новиот Tiptronic S, ново развиен за целиот опсег на Cayenne со осум брзини. Автоматскиот менувач не само што нуди уште поудобно и беспрекорно придвижување, на возилото туку, исто така, значително го забрзува префрлувањето на брзините. Прекинувањето на влечната сила при процесот на префрлување исто така е намалено.

Подобрено полнење кај Cayenne E-Hybrid
Капацитетот на батериите е значително подобрен кај Cayenne E-Hybrid, заедно со растојанието на возење со електричната енергија и резервите за дополнителна моќ: во споредба со претходниот модел, капацитетот се зголеми од 10,8 на 14,1 kWh. Ова е зголемување од околу 30 проценти. Акумулаторот што се лади со течност, складиран под подот за полнење во задниот дел на автомобилот, се состои од осум модули со 13 призматични литиум-јонски ќелии. Во рок од 7,8 часа, високонапонската батерија е целосно наполнета преку 230V конекција со десет засилувачи. ако се полни преку 7,2 kWh вграден полнач и конекција од 230V со 32 засилувачи се користи како алтернатива на стандардниот 3,6 kWh полнач, батеријата повторно се полни по само 2,3 часа.

Volkswagen ги претстави новите дигитални технологии

На овогодинешниот I.T. симпозиум одржан во Волфсбург, главниот фокус беше на дигиталните технологии и иновативните проекти од сите области од I.T. групата на Volkswagen. На настанот присуствуваа членовите на групацијата Volkswagen, бренд менаџментот, претставници на највисокото раководство и претставници на вработените. Главниот акцент на симпозиумот беше на ИТ иновациите за поедноставување и поефикасно работење и процеси во компанијата. Поточно, симпозиумот се занимаваше со понатамошна дигитализација во производството, програми за самоучење (ботови) за поддршка на вработените со административни задачи и иницијатива „I.T. за сите“.

Френк Витер, член на управниот одбор на Групацијата, одговорен за финансии и информатичка технологија, нагласи: „Дигиталното знаење е главен фактор во конкурентноста на Volkswagen. I.T. групата игра клучна улога тука; таа мора да ги заштити сите процеси во рамките на Volkswagen како глобална група за мобилност и да ги направат подготвени за иднината, истовремено со развој на дигитални теми насочени кон иднината за компанијата. Затоа продолжуваме да ги прошируваме нашите I.T. компетенции, бидејќи сакаме да им понудиме на нашите клиенти најдобри можни производи и услуги и да обезбедиме уште подобра поддршка за нашиот тим во фабриките и канцелариите, со цел понатамошно подобрување на ефикасноста на компанијата.“

Дигитализација на производството

Заедно, експертите од производството на брендот Volkswagen и I.T. групата работат на дигитална платформа за поврзување на сите системи и постројки во една фабрика во еден интегриран систем. Експертите очекуваат овој пристап да даде значителни придобивки за ефикасност. Покрај тоа, ќе биде значително полесно да се интегрираат решенијата за дигитални најдобри практики и пилот-проектите во постојната архитектура.

Мартин Хофман, ЦИО на групата Volkswagen, истакна: „Нашата најважна цел и понатаму е да создадеме дигитални решенија кои ги прават процесите и работата на проекти во сите области на бизнисот уште поедноставни, посигурни и поефикасни. Затоа го придвижуваме темпото за модернизација на нашите ИТ системи и развивање на уште повеќе мобилни апликации. Во исто време, правиме напредок со теми кои се ориентирани кон иднината. Тука спаѓаат употребата на вештачка интелигенција за да се обезбеди ефикасна поддршка на нашите колеги во извршувањето на одредени задачи.

Вештачка Интелигенција и корпоративните процеси

На симпозиумот претставниците на I.T. групата презентираа пробни проекти за системи за самостојно учење – „ботови“. Овие системи учат преку анализа на податоци и можат самостојно да подготвуваат повторувачки административни задачи (како што се одобренија или доделување договори) за вработените и да ги доставуваат за одлуки.

Бернд Остерлох, претседател на Советот за работни групи, рече: „Импресивните достигнувања на нашите I.T. колеги покажуваат дека ние во Volkswagen може и треба да посветиме поголем акцент на внатрешните случувања отколку на надворешните решенија. За таа цел ни треба повеќе I.T. кадар и повеќе можности за понатамошна обука на вработените. Ние само можеме да постигнеме успех со колегите кои имаат најдобра можна обука и се високо мотивирани. Тие се срцето на I.T.“

„I.T. за сите“ – иницијатива

Иницијативата „I.T. за сите“ иницирана од Советот за работни односи и I.T. е воспоставена сп цел да им овозможи на сите вработени во брендот Volkswagen пристап до дигитални медиуми и работни алатки. Целта е понатамошно подобрување на подготовката, ажурирањето и управувањето со временските распореди и задачи, комуникацијата и соработката во тимот, понатамошната обука и индукција и брзата дистрибуција на внатрешни пораки за вработените во фабриките и канцелариите. Клучна тема е зголемената употреба на друштвени или приватни паметни телефони за извршување на задачите.

Škoda и вработените на Порше Македонија дел од Мариово Off-Road Experience

Страста кон спортот се создава кога најмалку ја очекувате. Спортот овозможува добредојдено пребегнување од работните обврски. Создава и развива есенцијални вештини како дисциплина, лидерство, способност за донесување на одлуки, тимска работа, толеранција, соработка и одлично расположение преку постојан и редовен тренинг со поставување и постигнување на целите. Побудува мотивација и ги води индивидуите кон превземање на лидерстки одлуки и менаџментски позиции. Исто така, помага во развивање на моторните вештини, координација, визија, решавање на проблематиката и стратешко размислување. Овие вештини го креираат патот кон професионалното развивање.

Овогодинешното издание на велосипедската тура Мариово Off-Road Experience, поддржано од Škoda, привлече голем број на учесници меѓу кои активно учество завземаа и вработените на Порше Македонија предводени од менаџментот на компанијата. Покажувајќи голема посветеност и упорност да ја завршат долгата и предизвикувачка велосипедска тура низ прекрасните пејсажни предели на Мариово, вработените успешно ја завршија турата, а со тоа и го пребродија големиот предизвик кој им претстоеше.

Определбата на Škoda за активно поддржување на велосипедизмот и велосипедистите резултираше со успешна соработка и реализација на овогодинешниот Мариово – Off-road Experience, во кој учество завземаа повеќе од 300 учесници.

SEAT е спонзор на фудбалската репрезентација на Шпанија

SEAT станува официјален автомобилски бренд на националната фудбалска репрезентација на Шпанија и еден од главните спонзори за време на Светското првенство во Русија, кое започнува на 14ти јуни, како и на Евро 2020, кое ќе се одржи во 11 земји. Со овој договор, SEAT, кој ја одбележува 68-мата годишнина од своето основање, се обидува да го приближи брендот до навивачите и да ја зголеми својата национална и меѓународна видливост.

Претседателот на SEAT Лука де Мео истакна – „со спонзорирање на шпанскиот национален фудбалски тим, SEAT соработува со победнички тим во време кога компанијата исто така постигнува големи успеси“. Покрај тоа, де Мео додаде – „овој договор се обидува да го поврзе SEAT како бренд на шпанскиот народ и да не обедини во заедничката страст, која е фудбал, најпопуларниот спорт и најдобрата платформа за да се овозможи духот на брендот да се здобие видливост и продолжи да расте во Шпанија, во Европа, како и во целиот свет“.

Покрај тоа, претседателот на Комитетот за управување со RFEF, Марчелино Мате, ја поздрави „искрената и лојална соработка што ја пронајдовме во SEAT, репер бренд на европскиот пазар со кој ќе одиме рака под рака до 2021 година. Кралската шпанска фудбалска федерација е целосно свесна за важноста на овој договор и придобивките што произлегуваат од него“. Мате рече: „врските меѓу Националниот тим и SEAT ќе бидат силни, интензивни, пријателски и поволни за сите. Почнувајќи од денес, шпанскиот фудбал на највисоко ниво, Националниот тим и SEAT, водечка компанија во својот сектор, имаат заедничка цел: освојување на Светското првенство во 2018 година“.

SEAT го прави своето деби како партнер на шпанскиот национален фудбалски тим на 3 јуни на пријателскиот натпревар закажан против Швајцарија што се одржува во Виљареал. Од тогаш до март 2021, компанијата ќе биде присутна на минимум 15 натпревари што ќе се одржат во Шпанија. Договорот исто така вклучува, меѓу другите, промотивни активности со некои од играчите на Шпанскиот национален тим.

Посветеност кон спортот

Ова ново спонзорство спаѓа во рамките на посветеноста на брендот кон промовирање на вредностите поврзани со спортот, како што се фудбалските натпревари на Кралскиот Куп. Во оваа смисла, генералниот директор на SEAT Шпанија, Микел Паломера, посочи дека „фудбалот и спортот се главна фокусна точка за SEAT. Вредностите како што се желбата да се доминира, напорната работа, тимската работа и издржливоста, претставуваат суштинско значење за спортот и совршено се совпаѓаат со вредностите на компанијата. Со спонзорирање на Шпанскиот национален фудбалски тим, сакаме да бидеме поблиски до луѓето и да покажеме колку сме горди што сме дел од оваа земја“. За таа цел, SEAT вложува напори за да бара нови договори за соработка и спонзорства, особено оние поврзани со спортски натпревари.