2018 May

ТИМСКАТА РАБОТА Е НАШАТА СИЛА!

Caddy, Transporter, Crafter и Amarok.
Porsche Mobility Пакет

– Прва РЕГИСТРАЦИЈА
– КАСКО за првата година
– 5.5% промотивна каматна стапка

Понудата трае до 31.08.2018 година и важи за сите возила од гамата на Volkswagen комерцијални возила.
Лизинг пакетот е достапен со учество од 10% до 50%, период на отплата од 36 до 72 месеци, прва регистрација, каско за првата година и 5.5% промотивна каматна стапка.

Дознајте повеќе за моделите на Volkswagen Комерцијални возила на следниот линк

Volkswagen ќе понуди електрифицирани верзии на сите свои модели

– Широката хибридна програма за следниот Golf е почетна точка за сеопфатна електрификација на конвенционалните погони
– Новиот 48-V благ хибрид е првиот чекор во светот на ефикасни електрифицирани модели

Воведувањето на иновативни, нови хибридни системи во осмата генерација на возила на Golf означува нова ера за брендот во однос на погонската технологија. Во иднина, Volkswagen постепено ќе воведува електрификација во секое возило во својот асортиман на модели. Компанијата нуди прв поглед на иднината на електрифицираните системи за возење како дел од Меѓународниот симпозиум во Виена – еден од најважните конгреси на светот во автомобилската технологија на денешницата.

„Електрификацијата на конвенционалните возила ќе ни овозможи понатамошно намалување на потрошувачката и емисиите, истовремено зголемувајќи ја динамиката и ефикасноста“, вели д-р Френк Велш, член на управниот одбор за Volkswagen патнички автомобили одговорни за технички развој. Велш продолжува: „Ја започнуваме оваа обемна кампања за електрификација со најдобро продаваното возило на Volkswagen до денес – Golf. Нашиот ново развиен, економичен 48-V благ хибрид ќе го отвори патот за воведување на овој тип на технологија во секојдневните возила“.

Volkswagen ќе го комбинира моторот со внатрешно согорување со 48V интегриран стартерски генератор и 48-V батерија. Оваа одржлива комбинација претставува порта за иднината на хибридни модели на Volkswagen. 48-V благиот хибрид овозможува движење со целосно исклучен мотор, со што се заштедува до 0,3 литри гориво над 100 километри. Освен тоа, ова благо-хибридно решение нуди многу подобрена динамика и погодност како резултат на обезбедување електричен поттик при стартување.

Стартер-генераторот е вистински сеопфатен. Од една страна, генераторот ја извршува улогата на алтернатор и стартер. Во исто време, функционира како мал, лесен електричен мотор кој веднаш го зголемува вртежниот момент при стартување со помош на електричен поттик. Моќта на генераторот се пренесува преку ремен. Генераторот, исто така, го стартува моторот на согорување – кој е исклучен што е можно подолго додека возилото се движи – на едвај забележлив начин. Уште еден разноврсен елемент е 48-V литиум-јонската батерија. Батеријата е снабдена со енергија за време на бројни операции, вклучувајќи рекуперација – т.е. кога возилото се забавува. Стартерскиот генератор го прима потребниот напон преку батеријата и напојувањето од 12 V го добива потребниот напон преку „DC / DC конвертор“.

Велш продолжува: „Основната интеракција на различни енергетски извори – струја, бензин, дизел и природен гас – претставува промена на парадигмата во Volkswagen. За прв пат, компанијата истовремено ќе нуди линии на производи, како што се Golf со конвенционални дискови со електричен погон, како и линии на производи како што се I.D. со чисто електрични дискови во иднина“. Ова ќе резултира со производни линии кои се разликуваат во две гранки, кои се сепак еднакви. Оваа стратегија за нов производ ќе се појави за прв пат од 2019 година па натаму со лансирањето на следната генерација на Golf и првиот I.D. – две компактни Volkswagen возила со целосно одделни технички концепти, како и јасен и различем дизајн.

Под висок напон: Прототипот Audi e-tron во Фарадеев кафез

– Широки опции за полнење дома и во движење

– Опсег од над 400 километри

Производната верзија на прототипот Audi e-tron ја најавува новата ера за брендот со четирите прстени: компанијата се трансформира од класичен производител на автомобили во снабдувач на системи за мобилност кој на своите клиенти им нуди прилагодени решенија за полнење, без разлика дали се дома или во движење. Производната верзија на прототипот Audi e-tron е првиот автомобил на пазарот кој може да се полни на станиците за полнење со моќност до 150 kW. За помалку од 30 минути, електричниот SUV е подготвен да тргне на следната дестинација од своето патување. Неговата голема литиум-јонска батерија обезбедува опсег од повеќе од 400 километри.

Танцувачки светла од пулсирачките струјни напони

Во Фарадеевиот кафез на високо-напонската тест платформа на Siemens, тим на електричари и инженери во најголемиот производствен погон за расклопни уреди во светот ги истражува импулсните напони до три милиони волти. Изградена во 1958 година, параболичната сала располага со генератор на импулсни напони со големина на куќа. И прототипот Audi e-tron е во центарот на случувањето. Светлечки блесоци над покривот на автомобилот, целосно ја осветлуваат салата висока 25 метри. Овој експеримент симболизира нешто што луѓето сонувале илјадници години: да се фати молњата и да се искористи нејзината енергија. Дури и денес, не може да се користи молња за полнење на електричен автомобил, но инженерите дојдоа чекор понапред до реализација на визијата за молскавично брзо полнење на возилата. Производната верзија на прототипот Audi e-tron е првиот автомобил на пазарот кој може да се полни до 150 kW.

Полнење на батериите преку високо-напонски станици со моќност до 150 kW

На станиците за полнење со голема моќност, кои го користат европскиот стандард за комбинирано полнење (CCS), прототипот на Audi e-tron е подготвен да тргне кон следната дестинација од своето патување за помалку од 30 минути, штпо претставува клучна карактеристика зад овој софистициран систем за термичко управување за литиум-јонската батерија. Лоциран во подот на возилото, тој складира 95 kWh енергија за да обезбеди опсег од над 400 километри. SUV пропорциите на ова возило го прават одлично во секојдневната употреба.

Официјално: Porsche влегува во Formula E

Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да продолжи со развојот на сопствениот електричен погон, кој се должи на хомологација во 2019 година. Како што беше најавено на крајот од јули 2017 година, Porsche планира да биде меѓу оние што се натпреваруваат во шестата сезона на светската серија на електрични трки на крајот од 2019 година.

„Во текот на изминатите неколку години, ФИА и Алехандро Агаг направија фантастична работа“, вели Фриц Ензингер од Porsche, кој како заменик-претседател е задолжен за програмата за Формула Е. „Тоа е резултат на овој развој што овозможува да можеме да се натпреваруваме на тркачката патека против голем број од најголемите светски производители на автомобили“.

Како и со успешниот Le Mans Prototype 919 хибриден проект, Андреас Сејдл ќе биде одговорен за техничкиот развој и изведувањето на програмата Формула Е. „Можностите и перформансите на електричните автомобили се централна тема на Porsche веќе долго време“, истакнува Сејдл. „Колку подлабоко нашите инжинери влегуваат во темата, толку повеќе фасцинантни решенија ќе произлезат. Со голема антиципација го чекаме нашето прво возило во почетокот на 2019 година во кое ќе биде тестиран нашиот сопствениот погон во него. Gen2 тркачот, кој беше откриен од страна на Формула Е во Женева во почетокот на март, е перфектно изведен“.

Формула Е ќе ја обезбеди шасијата, како и батеријата. Меѓутоа, сите компоненти на погонот се сопствени додатоци на конкурентите. Ова им овозможува на Porsche да најде решенија за клучните технологии како што се електричниот мотор, инверторот, системот за сопирачки по жица, менувачот, диференцијалот, погонските споеви, монокок шасијата, компонентите на суспензијата прикачени на задната оска, како и системот за ладење и единицата за контрола на моторот (ECU). Енергетската ефикасност на погонскиот мотор не само што игра клучна улога во конкурентноста, привлекувајќи многу од најпознатите светски производители на автомобили, но исто така е клучна за развојот на патните електрични возила.

Влезот на Porsche во Формула E во 2019 година ќе се совпадне со лансирањето на производната верзија на концептната студија Mission E. Ова возило, првиот електричен Porsche, ќе биде најпрефинетиот спортски и технолошки напреден автомобил во својата класа. Porsche ќе инвестира повеќе од шест милијарди евра во електрична мобилност пред крајот на 2022 година.

Новиот Porsche Cayenne сега е достапен и како plug-in хибрид

Porsche дополнително го проширува својот асортиман на хибриди: новиот Cayenne E-Hybrid ја комбинира најдобрата динамика на возење во својата класа со максимална ефикасност. Три-литарски V6 мотор (250 kW / 340 КС) комбиниран со електричен мотор (100 kW / 136 КС), генерираат системска моќ од 340 kW (462 КС). Максималниот вртежен момент од 700 Nm е веќе достапен веднаш над вртежниот момент на неутралната брзина; стратегијата за дополнителна моќ (boost) е идентична со онаа на 918 Spyder. Новиот plug-in хибриден погон на Cayenne овозможува забрзување од 0 до 100 километри на час за 5,0 секунди и максимална брзина од 253 километри на час. Новиот Cayenne E-Hybrid може да помине растојание од 441 километри при брзина до 135 километри на час само на електрична енергија. Просечната потрошувачка според NEDC (новиот европски циклус на возење), во зависност од сетот на употребените гуми, е 3.4 – 3.2 l / 100 km гориво и 20.9 – 20.6 kWh / 100 km електрична енергија.

Моќност од 462 коњски сили со концептот за дополнителна моќ (boost) од 918 Spyder

Системот за дополнителна моќ (boost) кој произлегува од Porsche 918 Spyder е нов додаток. Тој гарантира дека електричниот мотор може да се користи во сите стандардни режими за возење кои ги вклучува Sport Chrono пакетот за дополнително зголемување на перформансите. Ова значи дека максималниот вртежен момент на системот станува достапен додека го притискате педалот за гас. Во зависност од ситуацијата и потребите во возењето, возачите може да продолжат да го зголемуваат вртежниот момент низ целиот опсег на брзини. Ова води до поагилно и супериорно искуство во возењето. Степенот на поддршката од дополнителната моќ и полнењето на батеријата за време на патувањето зависи од режимот на возење. Во режимите Sport и Sport Plus, кои се фокусирани на перформансите, речиси целосната енергија на батеријата може да се искористи за „boost“. Во спортскиот режим, батеријата се полни само колку што е потребно. Во режимот Sport Plus, батеријата се полни колку што е можно побрзо. Другите режими ја поддржуваат максималната ефикасност на возењето.

Нов хибриден модул и менувач со брзо префрлување Tiptronic S

Porsche го редизајнира подвозјето на Cayenne E-Hybrid. Хибридниот модул се состои од високо интегрирана комбинација на електричен мотор и одвојувачка спојка. За разлика од претходниот, одвојувачката спојка работи електромеханички, што овозможува уште побрзо време на реакција. Преносот го спроведува новиот Tiptronic S, ново развиен за целиот опсег на Cayenne со осум брзини. Автоматскиот менувач не само што нуди уште поудобно и беспрекорно придвижување, на возилото туку, исто така, значително го забрзува префрлувањето на брзините. Прекинувањето на влечната сила при процесот на префрлување исто така е намалено.

Подобрено полнење кај Cayenne E-Hybrid

Капацитетот на батериите е значително подобрен кај Cayenne E-Hybrid, заедно со растојанието на возење со електричната енергија и резервите за дополнителна моќ: во споредба со претходниот модел, капацитетот се зголеми од 10,8 на 14,1 kWh. Ова е зголемување од околу 30 проценти. Акумулаторот што се лади со течност, складиран под подот за полнење во задниот дел на автомобилот, се состои од осум модули со 13 призматични литиум-јонски ќелии. Во рок од 7,8 часа, високонапонската батерија е целосно наполнета преку 230V конекција со десет засилувачи. ако се полни преку 7,2 kWh вграден полнач и конекција од 230V со 32 засилувачи се користи како алтернатива на стандардниот 3,6 kWh полнач, батеријата повторно се полни по само 2,3 часа.

Новата SEAT Arona добитник на наградата Red Dot Award: Product Design 2018

– SEAT Arona се издвојува благодарение на компактните димензии на кросоверите, надворешниот дизајн, пространиот ентериер и повеќекратните опции за прилагодување
– Red Dot Award една од најпрестижните награди за дизајн во светот, која особено ги цени вредностите бара квалитет и иновации
– Оваа награда покажува дека SEAT успеа во својата цел да произведе млад и свеж изглед со авантуристички и избалансиран дизајн
– SEAT Arona ги зголемува резултатите: продадени се повеќе од 25.000 автомобили

SEAT Arona на престижниот натпревар за дизајн “Red Dot Award“ е наградена со признанието за најдобар дизајн на производ во 2018 година. Оваа награда го нагласува свежиот, динамичен и робустен дизајн кој што го нуди SEAT Arona. Нејзиниот надворешен и внатрешен дизајн, како и опциите за персонализација беа клучните фактори во изборот за SEAT Arona да ја освои наградата Best Design Product 2018.

Од 1954 година, “Red Dot Аward“ е еден од најпрестижните натпревари за дизајн во светот кое дава меѓународно признание за квалитетот и иновативност. Згора на тоа, категоријата Product Design важи за една од најважните награди на натпреварот. Жирито на The Red Dot Award: Product Design е составено од 40 експерти од целиот свет, кои не смеат да бидат дел од било кое индустриско производство, ниту пак смеат да учествуваат во гласањето за оние производи во кои тие биле вклучени и работеле на тие проекти.

Новата SEAT Arona особено отскокнува благодарение на нејзините компактни мерки, динамичното однесување кое е идеално за пргавите градски улици, возењето по автопатите или некаде во природа далеку од градскиот метеж. Неговото неверојатно лесно и безбедно возење благодарение на применетата технологија и големата удобност го прават ова агилното градско возило во теренски стил идеално за сите услови. Сето ова се издвојува дури и на прв поглед благодарение на неговиот возбудлив дизајн.

“Ние сме многу задоволни што успеавме да ја добиеме една од најпрестижните дизајнерски награди во светот. Сакавме да понудиме кросовер за секојдневниот живот во урбаната џунгла. SEAT Arona e токму тоа, рече директорот за дизајн на SEAT Алехандро Месонеро-Романос кој додава – SEAT Arona е уште еден пример за свеж, млад, функционален, авантуристички и удобен дизајн”.

SEAT Arona е лесно препознатлива со вистинскиот SEAT дизајн благодарение на своите одлично изразени LED светла. Предната страна на Arona ја следи истата структура на тродимензионален изглед како Ateca. На задната страна од автомобилот посебно е креиран простор за регистарска табличка кој овозможува кохезивен дизајн на браникот и визуелното го поткрева автомобилот. Кровот, како и кровните носачи доаѓаат со деталите кои ја наговестуваат естетиката на теренските возила. Многу од заедничките аспекти со новиот дизајнерски јазик беа неодамна прикажани на автомобилите на SEAT.

Без сомнеж, Arona има карактер. Ова е јасно забележано во внатрешноста, која се истакнува не само во хоризонталните пропорции кои ја нагласуваат и зголемуваат големината на автомобилот, давајќи уште поголемо чувство на простор, но и зголемена софистицираност.

Концептот “High Console“ ја истакнува централната конзола, што влијае на сигурноста и ергономијата, бидејќи секој елемент е поставен така да возачот при возењето не мора да го оттргне вниманието од патот. Посебно внимание е посветено на возачкото седиште, а сите инструменти се насочени кон возачот.

Комфорните седишта овозможуваат сигурност за патниците. Ткаенините и боите на седиштата се ексклузивно изработени за новата SEAT Arona со многу можности за персонализација. Централната конзола, на пример, може да биде опремена така да одговара на контролната табла.

Во таа смисла, можноста за прилагодување на Arona е многу важна. Денешниот купувач очекува да може да го прилагоди својот автомобил во склад со своите барања и свој стил.

Успехот на Arona е веќе изразито забележан и за нешто повеќе од три месеци се испорачани повеќе од 25.000 единици од овој кросовер. До крајот на годината, SEAT ќе лансира и Arona TG, кој ќе биде прв SUV опремен со мотор на природен гас.

Volkswagen претставува хибрид и нови мотори во Виена

– Хибридни иновации: следниот Golf ќе дојде на пазарот со нов, 48V благ хибриден систем

– Тренд на природен гас: нов 1.5-литарски мотор TGI Evo со VTG турбополнач и Miller систем на согорување

– Дизел хибрид: новиот 2.0 TDI ќе биде првиот Volkswagen дизел мотор кој ќе започне со благ хибриден систем

Volkswagen ќе го зголеми својот опсег на модели со иновативен спектар на сосема нови погонски системи. Тие вклучуваат прифатливи благи хибридни погони со 48V технологија, нови високо-технолошки дизел мотори, кои исто така ќе бидат достапни како хибридни варијанти и она што во моментов е најсовремен погон за природен гас во светот. Volkswagen сега ги објави првичните факти како дел од Виенскиот симпозиум за мотори. Технологиите прикажани во Виена, како светски премиери, претставуваат витален дел од стратегијата на Volkswagen. Тоа подразбира комбинација на најсовремени бензински, дизел и природен гас, нови хибридни системи и чисто електрични погони.

Светска премиера I: 48V благ хибрид. Еден од најважните, нови погонски системи е 48V благ хибрид. Volkswagen првично ќе ја лансира оваа варијанта на пазарот за следната генерација на Golf. Со новата 48V технологија, Volkswagen има за цел да создаде хибридни погони достапни за сите возачи. Системите за возење драстично ја намалуваат потрошувачката и емисиите, а во исто време нудат дополнителна динамика и удобност со функција за електрично засилување и исклучителни перформанси на погонот. Volkswagen постепено ќе ја прошири електрификацијата на конвенционалните погони на целата флота на возила. Следниот Golf претставува почетна точка во оваа светска електрична кампања.

Светска премиера II: 1.5 TGI Evo мотор со природен гас. Наредното техничко достигнување претставено во Виена е новиот 1.5 TGI Evo природен гас. 1.5-литарскиот директен инјектор, опремен со присилна индукција на VTG (турбополначи од најновата генерација со варијабилна геометрија на турбината), се заснова на моторот со 1.5 TSI ACT BlueMotion1 / 2/3/4. Подеднакво моќниот мотор со природен гас, со моќност од 96 kW / 130 КС, го користи ефикасниот процес на согорување TSI / TGI Miller. За Volkswagen, новиот 1.5 TGI Evo е од големо значење за својата кампања за природен гас. Негова цел: понатамошно зголемување на обемот на мотори на природен гас кои работат ефикасно и во голема мера без генерирање на емисии на честички. На германскиот пазар, моторите за природен гас веќе го претставуваат тип на погон со најсилен раст. Освен тоа, бензинските мотори на TGI можат да работат на е-гас – обновлив CNG врз основа на метан добиен од процеси на производство на електрична енергија од ветер, соларна енергија, хидроенергија или биомаса.

Светска премиера III: 2.0 TDI дизел мотор (EA288 Evo). Volkswagen, исто така, го лансира дизел моторот на иднината. Во Виена, Volkswagen го демонстрира големиот потенцијал на овој тип на погон со комплетно новиот EA288 Evo линиски производ со 2.0 литарски TDI мотор. За прв пат во Volkswagen, TDI четирицилиндричните мотори на групата исто така ќе бидат достапни заедно со хибридни системи; EA288 Evo веќе ќе започне како благ хибриден погон со генератор од 12V појас на прва употреба. Во врска со литиум-јонска батерија, благиот хибриден систем ја намалува потрошувачката на гориво и го зголемува удобноста. Генерално, она што ги поставува новите TDI мотори е нивната екстремно ниска емисија во сите возни циклуси. Се разбира, тие ги исполнуваат сегашните и идните услови за емисија за сертификација WLTP / RDE. Излезот се движи од 100 kW / 136 КС до 150 kW / 204 КС. Моторите TDI развиени од Volkswagen првично ќе се користат кај Audi во возила со надолжно вградени погонски воз. Новите TDI мотори, исто така, ќе се користат попречно во возилата на MQB на Volkswagen и други марки на група во иднина.

ŠKODA – ДИЗАЈНИРАНА ЗА ВЕЛОСИПЕДИСТИ

Велосипедизмот е во корените на ŠKODA. Основачите на брендот, Václav Laurin и Václav Klement пред повеќе од 120 години, започнале со производство на велосипеди, за потоа да го променат фокусот кон производство на моторни возила. Но доследна на традицијата, ŠKODA и денеска е голем поддржувач на велосипедистите и во изминатите 14 години, брендот е официјален партнер на најголемите велосипедски настани во светот Tour de France и Vuelta España. Оваа година ŠKODA ќе ги поддржи велосипедистите на Tour de France со 250 возила, кои ќе ги следат низ целата тура, која покрај Франција, поминува и низ Германија, Белгија и Луксембург.

Се поголемиот број на велосипедисти, ја зацврстуваат определбата на ŠKODA да ги дизајнира возилата со практични решенија кои го олеснуваат патот кон природата и авантурите. Багажниот простор на возилата на ŠKODA е дизајниран со цел во истиот да може да се позиционира велосипед, а со VarioFlex седиштата, просторот дополнително се зголемува и овозможува позиционирање на повеќе велосипеди во внатрешноста на возилото.

Последен во низата модели дизајнирани за велосипедисти е ŠKODA KAROQ. Сериски опремен со кровни шини, дизајнирани за лесно позиционирање на кровни носачи кои можат да транспортираат до 4 велосипеди.

KAROQ овозможува и позиционирање на велосипеди во внатрешноста на автомобилот, благодарение на модуларните седишта VarioFlex. Задните седишта можат да се преклопат или целосно да се отстранат со што дополнително се зголемува просторот и овозможува позиционирање на повеќе велосипеди. Тоа го прави KAROQ возило со одличен комфор не само за патниците, туку и за нивните велосипеди.
Љубовта кон велосипедите е преточена во платформата www.WeLoveCycling.com, во која јасно се гледа дека ŠKODA автомобилите и велосипедите едноставно припаѓаат заедно.